5 характеристик ефективного навчального середовища

Розробка навчального середовища для студентів, ймовірно, є найбільш творчою частиною навчання. При його створенні існує тенденція зосереджуватися або на фізичному аспекті (облаштуванні аудиторій), або на технологіях. Проте ефективне навчальне середовище включає набагато більше характеристик. Тому ми у партнерстві з Британською Радою виокремили важливі компоненти, які допоможуть зробити середовище для вивчення англійської продуктивним.
Ідеї з різних джерел
Ідеї для занять, а також текстів завжди повинні виходити з різних джерел. Якщо ресурси обмежені, тоді існує ризик того, що заняття будуть одноманітні. Джерелами можуть бути різні сайти та ютуб-канали, про які детальніше можна дізнатися тут.
Використання різних моделей навчання
Ефективним вважають проектне та мобільне навчання, гейміфікацію, а також застосування онлайн-лекцій та курсів. Окремим трендом є навчання «студент-студент». Прикладом цієї моделі може бути менторство одного студента над іншим.
Навчання пов'язане з реальним життям
Досконало вивчити англійську не можна у вакуумному середовищі. Тому студентів варто «випускати у світ», давати завдання, пов'язані з реальними життєвими ситуаціями та використовувати ресурси, які допоможуть студентам інтегруватися в реальне англомовне середовище. Одним із таких ресурсів є, наприклад, British Council Learn English. Це офіційний канал Британської Ради на YouTube. Відеоролики містять багато життєвих ситуацій.
Наприклад. Швидше за все, у вас чи у когось зі студентів є знайомий, у якого англійська мова рідна. На занятті ви можете влаштувати скайп-конференцію з цією людиною та вибрати цікаву для студентів тему обговорення. Це може стосуватися як повсякденного життя, так і професійної сфери. Наприклад, для заняття зі студентами-журналістами можна налагодити зв'язок із локальною американською чи британською пресою. Вони можуть показати та розказати про особливості своєї роботи та провести коротку екскурсію редакцією.
Персоналізоване навчання
Персоналізація навчання - це пристосування навчання до сильних сторін, потреб та інтересів кожного студента, яке забезпечує гнучкість освітнього процесу. Персоналізоване навчання вважають майбутнім сфери, але сьогодні процес надання студентам відповідного навчання лежить на плечах викладача. Ось чому персоналізація є проблемною. Проте частково її можна забезпечити за допомогою змішаних технік навчання.
Наприклад. Почати можна із особистих розмов зі студентами. Це допоможе їм зосередитися, побачити напрям роботи і мотивувати. Попросіть студентів взяти на себе відповідальність і розробити власні цілі, але переконайтеся, що цілі реалістичні. Також можете допомогти їм з технікою здійснення цих цілей. Наприклад, якщо серед студентів є ті, хто захоплюється комп'ютерними іграми, дайте завдання перекласти відому гру, зробити до неї субтитри чи написати геймерську інструкцію. Якщо ж студенти захоплюються літературою, відшукайте разом цікаві книги, яких немає в українському перекладі, та періодично обговорюйте їх на занятті, паралельно вивчаючи цікаві та незнайомі мовні конструкції.
Критерії успіху збалансовані і прозорі
Студентам не потрібно вгадувати, як виглядає успіх в ефективному середовищі. Оцінювання не має бути побудоване виключно тільки на одному факторі, а злитися в єдину структуру, яка має сенс – не тільки для вас, ваших колег або експертів, але й для самих студентах. Існує два основних види оцінювання: оцінювання навчання і оцінювання для навчання. Оцінювання навчання відбувається в кінці курсу, і його результатом є бали. Оцінювання для навчання відбувається під час навчального процесу. Це дозволяє збирати інформацію, щоб викладач краще розумів потреби студентів. Детальніше про те, як ефективно та безболісно проводити оцінювання, розповіла експертка Анна Колбушевська під час Креативного Кампусу.