Анастасія Нуржинська про ідею створення спільноти для навчання та викладання

Анастасія Нуржинська розповідає про те, що надихнуло її на створення спільноти "Вище" та ділиться основними тенденціями у сфері освіти.


Анастасія Нуржинська
Я завжди була практиком, працювала менеджеркою з комунікацій та в якийсь момент я зрозуміла, що це унікальні та важливі знання, якими варто ділитись з іншими. Одного разу мій колега з Національного університету «Києво-Могилянська академія» запросив мене вести курс про те, як працюють комунікації в міжнародних організаціях. Таким чином, вісім років тому я розпочала викладати, стажуватись в інших країнах та вузах і читати там лекції.
"Ми повертаємо викладачам високу репутацію"
Про ідею створення спільноти для навчання та викладання
Завдяки стажуванням та поїздкам до інших університетів я помітила, що, наприклад, в Естонії, Польщі та Латвії викладачі щотижня збираються разом та обговорюють нові підходи у викладанні, або ж аналізують відгуки студентів і працюють над тим, що їм треба покращити. В Україні я, на жаль, не змогла такого знайти. Є курси підвищення кваліфікації, але вони вже застарілі. Тому я вирішила використати свою комунікаційну кваліфікацію та запропонувала створити ресурс, завдяки якому викладачі змогли б отримувати інформацію та ділитися своїм практичним досвідом.

Насправді, більшість інформації щодо ефективного викладання є англійською мовою, але лише 10% викладачів університетів знають англійську. Я вирішила поєднати цю ідею з тим, що на базі НаУКМА вже існувала Школа для викладачів, як альтернатива підвищення кваліфікації викладачів Могилянки. Завдяки цьому ми спільно з Наталією Старинською, яка очолює цю Школу, вирішили поєднати комунікаційну платформу та навчання викладачів і створили спільноту "Вище".

"Вище" – це більше ніж просто ресурс для обміну інформацією

По-перше, це сайт з можливостями для викладачів, яких насправді є багато, але через недостатнє знання англійської мови не всі їх використовують. Однак, наразі ця ситуація поступово змінюється, адже все більше університетів запроваджують практику викладання курсів англійської мовою.

Інша важлива частина сайту – це найкращі практики, де ми розповідаємо про викладачів в Україні та за кордоном, а також про підходи до проблемних питань, приміром таких, як інклюзія в класі, як говорити про конфлікти, толерантність, війну та інше.


Зараз ми розробляємо серію онлайн-курсів для викладачів – це короткі відеолекції від викладачів або практиків з інших суміжних галузей. Наприклад, перший курс буде пов'язаний з презентаціями. Візуалізація займає перше місце серед методів донесення інформації. Саме тому для викладача, який щодня проводить 2-4 пари, дуже важливо вміти правильно візуалізувати інформацію таким чином, щоб вона була максимально зрозумілою для студента. В подальшому ми плануємо розробляти теми, які стосуються силабусу, оцінювання та інших важливих тем для викладачів.

Окрім онлайн-курсів, на нашому сайті ми заохочуємо викладачів до обміну знаннями, досвідом, намагаємося підвищувати роль викладання та повертати викладачам високу репутацію. Також ми хочемо організовувати тренінги та різноманітні освітні ініціативи для викладачів. Приміром, хакатон для викладачів університетів.Тобто, все, що полегшить систему викладання в університеті та зробить її більш ефективною і сучасною – буде предметом зустрічей на хакатоні.
Діджиталізація освіти
Відвідавши курси з педагогіки в Оксфорді, Гарварді та проаналізувавши приклади університетів Східної Європи, я помітила, що найпершою важливою тенденцією у сфері освіти є діджиталізація.
Цікаво те, що зараз дуже багато курсів розміщено в онлайн, тому студенти можуть використовувати їх як додаткові або основні матеріали.
Ця практика дозволяє студентам бути гнучкішими, відкриває їм двері в інші країни. Не треба боятися, що викладач більше не буде потрібний студентові, наразі можна зробити дуже якісні онлайн-курси, які не будуть відрізнятися від традиційної освіти.

На мою думку, онлайн-курси мають безліч переваг, як для викладачів, так і для студентів і університету загалом. В першу чергу, це скорочує час, який студенти витрачають на навчання. Записавшись на онлайн-курс, студент може прослухати весь матеріал з будь-якого пристрою та в зручний для нього час.
Важливо усвідомлювати, що студенти змінюються, тепер вони краще сприймають короткі відео, а не довгі лекції. Загалом, онлайн-навчання може застосовуватись у різних варіантах. Наприклад, як синхронні сесії із студентами, але при цьому студенти та викладачі будуть знаходитися в різних країнах. Однак, завдяки хорошому обладнанню та зв'язку ця відстань не буде відчуватися. Ми не говоримо про те, що університети не будуть потрібні – просто зміняться методи викладання.
Наступна важлива річ – це сприяти працевлаштуванню випускників.
Розвиток практичних навичок в рамках навчання
В першу чергу, університети можуть налагодити співпрацю з різними компаніями та організаціями, які готові брати студентів на стажування з подальшим працевлаштуванням. Також хорошим прикладом є залучення студентів до роботи над реальними завданнями конкретних компаній під час практичних занять. Найчастіше після такої співпраці студенти працевлаштовуються в компанії, над кейсами яких вони працювали. Однак, в будь-якому разі, вони отримують практичний досвід, який потім допоможе їм знайти хорошу роботу.

В Україні ж варто звернути увагу на те, чи готові наші студенти до ринку праці, чи вміють вони складати резюме і чи можуть вони презентувати свої навички. Для роботодавців також важлива мультикультурність.

Більше 60% міжнародних студентів беруть участь у програмі Еразмус. А це означає, що впродовж одного або двох років вони навчаються в іншій країні і завдяки цьому отримують навички роботи в міжнародних групах, що дуже важливо для подальшої роботи.

Якщо українські університети запровадять хоча б 30% курсів англійською мовою, тоді студенти зможуть поступово призвичаїтись до того міжнародного середовища у якому вони скоріше за все працюватимуть після завершення навчання. Тоді ми зможемо не лише відвідувати міжнародні університети, але й приймати у себе викладачів з інших країн та вишів. Необхідно також розуміти, як ми можемо підготувати викладачів до того, щоб вони були повноцінними учасниками міжнародних обмінів.
Що повинен знати та вміти кожен студент?
1
Володіння онлайн-інструментами – надважлива річ.
Якщо ти молодий, ти повинен виконувати багато технічної роботи. Викладачі очікують, що студенти в подальшому у своїй роботі використовуватимуть онлайн-інструменти. Тому під час навчання потрібно оволодіти цими практичними навичками. Приміром, в рамках свого курсу я часто практикую наступне – студент може отримати необхідні додаткові бали, коли пройде вибіркові онлайн-курси. Тому в разі їхнього проходження я зараховую це як роботу по курсу і ставлю відповідні додаткові бали. На мою думку, це досить простий інструмент, а виші можуть практикувати такий підхід і впровадити його для багатьох курсів. Так як зараз студенти навчаються проактивним навичкам паралельно з навчанням в університеті, ми можемо використати цей підхід, поєднуючи академічну програму з додатковими курсами в рамках університету.
2
Вміння презентувати себе та налагоджувати стосунки в колективі
Наприклад, в нашій країні більшість робочих колективів є дуже типовими, тобто мононаціональними, що дещо спрощує навчання. Але в реальному житті необхідно буде знаходити спільну мову в більш різноманітному колективі. Тому одна з основних потреб роботодавців – це швидка адаптація колишніх студентів та нових працівників у колективі. Отож, студентам необхідно знати як будувати відносини з різними типами людей, а цьому можна навчитись виконуючи практичні завдання в командах під час навчання.
Як отримати досвід викладання за кордоном?
Коли я викладала в університетах Східної Європи, то мій курс був присвячений кар'єрі в міжнародних організаціях та комунікаціях у цьому регіоні. Варто розуміти, що існує певна конкуренція, тому необхідно показати чому саме ви зможете викладати у цьому виші і що саме ви зможете донести студентам, та які корисні знання вони отримають прослухавши ваш курс.

Необхідно чітко пояснити, яку саме цінність ви, як викладач принесете для цього вишу. Недостатньо просто сказати, що ви маєте бажання подорожувати та читати свої курси в різних країнах, треба сфокусувати на тому, що у вашому курсі є такого нового, цікавого та практичного. Саме тому важливо правильно себе позиціонувати, знайти сильні сторони та навчитись їх застосовувати.
1

По-перше, ви як викладач повинні мати гарну розмовну англійську.
Зрозуміло, що багатьом викладачам буде непросто присвятити час для додаткових занять, але це можливо.
2

По-друге, цікавитись програмами обміну.
В кожному університеті є міжнародний відділ, який цим займається,
тому слід обов'язково комунікувати з представниками цього відділу.
3

По-третє, важливим є позиціонування свого курсу, оскільки його необхідно адаптувати під потреби вишу, в якому ви плануєте стажуватись або викладати. Слід знайти компроміс між вашою спеціалізацією та тим, що потрібно країні в якій ви викладатимете.