Чи можуть соціальні медіа як платформи для навчання підвищити залученість студентів або 6 причин використовувати соціальні мережі під час викладання в університеті

Анастасія Нуржинська
Сарший викладач кафедри зв'язків з громадськістю
Національного університету «Києво-Могилянська академія»
Вступ та додаткова інформація
Цього року я розпочала свій 8-й семестр в ролі викладача, створивши групу у Facebook для моїх студентів замість використання платформи moodle. Уже цього літа Facebook тестував свою нову функцію онлайн-навчання. Як результат, я розпочала інтегрувати його в аудиторні заняття, тому що більшість моїх студентів проводять на Facebook більшу частину свого часу. Я вирішила, що так буде оптимально з ними комунікувати.

Недавнє дослідження edX говорить про те, що час безперервної уваги студента становить 6,5 хвилин. Багато студентів вважають, що "вони є найкращими в світі multi-taskers", але "насправді вони не дуже вправні в цьому" – стверджую президент Стенфорду Джон Хеннессі під час свого вступного витупу на Саміті по онлайн-навчанню. Якщо ви хочете, щоб онлайн-навчання справді було успішним, "ви повинні переконатися, що спроможні справді привернути увагу студентів до матеріалу".

Впродовж останніх чотирьох років я викладаю курси зі зв'язків з громадськістю для студентів Києво-Могилянської академії. Але я відчуваю розрив між традиційним стилем навчання та сподіваннями моїх студентів.

Онлайн-освіта розвивається дуже швидко. Восени 2011 року Стенфордський університет запропонував три свої онлайн-курси безкоштовно для усіх бажаючих. Тільки в одному курсі взяли участь близько 160 000 студентів з 190 країн. На червень 2014 року у світі було уже 2600 таких курсів - на 327% більше, ніж у 2013 році. Сьогодні ми спостерігаємо справжню революцію в світовій освіті. Онлайн-курси тепер надаються університетами по всьому світу. Тому українська педагогічна методологія має відповідати цим змінам. Застосування цифрових методів навчання у світі демонструє високу ефективність і є прикладом для української освіти щодо впровадження технологій дистанційного навчання. Український освітній сектор в цілому поки ще не здійснив перехід до навчальних програм та педагогічних практик, які б відповідали потребам нової економіки та ринку праці.

Як я уже зазначала, Facebook лише розпочав тестувати функцію онлайн-навчання, а це означає, що ще немає досліджень про те, як соціальні медіа успішно використовуються в аудиторіях. У той же час, Facebook є найпопулярнішою соціальною мережею, але поки ще немає жодних даних, чи є він ефективним інструментом навчання.

Працездатність студентів, інклюзивність та доступність, інновації та покращення якості освіти є одним з основних пріоритетів сучасної вищої освіти. Соціальні медіа як онлайн-платформа для навчання можуть вирішити всі ці питання. Чому ж варто інтегрувати використання соціальних мереж до процесу навчання в університету?
Причина 1. Соціальні медіа сприяють активному навчанню
Науково доведено позитивний ефект активного навчання в аудиторії у порівнянні з традиційними лекціями. Дослідження результатів активного навчання показали набагато нижчі показники незадовільних результатів під час курсів та значно підвищили ефективність проходження тестів.
Встановлено, що середній рівень незадовільних результатів зменшився з 34% (традиційні лекції) до 22% (активне навчання), тоді як ефективність проходження тестів зросла майже на 50%. Результати іншого дослідження показали, що середні показники успішної здачі іспитів збільшились приблизно на 6% завдяки активному навчанню, а студенти, які слухали традиційні лекції, в 1,5 рази частіше зазнавали поразки, ніж ті, хто брав участь у активних учбових заняттях.
Причина 2. Використання соціальних мереж під час навчання підвищує рівень задоволеності студентів
Під час дослідження задоволеності студентів, 90% респондентів погодились з твердженням "Мені дуже сподобалося інтерактивне навчання" (47% - дуже погодились, 43% - погодились) і лише 1% не погодились. Із висловом "Я відчуваю, що я б дізнався більше, якби весь курс фізики викладався в інтерактивному стилі" 77% погодились і лише 7% не погодились. Оскільки Facebook є найпопулярнішою соціальною мережею серед студентів, соціальні медіа під час занять можуть покращити задоволеність та залученість студентів.
Причина 3. Соціальні медіа можуть сприяти доступності
Студенти можуть отримати доступ до онлайн-курсів незалежно від того, де вони живуть чи скільки вільного часу вони мають. Потенційно це може допомогти по новому переоцінити можливості навчання для тих, хто був найменш успішним під час традиційних занять. Окрім того, через використання штучного інтелекту (AI), онлайн-платформи можуть забезпечувати оптимальний темп проходження і зміст курсу відповідно до потреб кожного студента, підвищуючи якість освіти та навчання. Соціальні медіа можуть поліпшити доступність та інклюзивність для різних груп студентів.
Причина 4. Соціальні медіа можуть підвищити рівень проходження курсу
Існує також дослідження, яке визначає, що якість освіти значно знизиться через онлайн-навчання. Викладачі філософії в університеті штату Сан-Хосе стверджують, що заміна традиціних курсів на безкоштовні масові відкриті онлайн-програми зменшить рівень якості освіти, наданої їх студентам. Зарахування на MOOC традиційно високе, але ступінь утримання студентів і завершення є низькими.
Дослідження 2013 року показало, що лише близько 5% студентів серед сімнадцяти курсів на Coursera завершили навчання, і ті серед них, хто були найбільш успішними, уже отримали вищу освіту, проте це зовсім не та цільова аудиторія, для кого MOOC першочергово призначалися. Тому багато викладачів критикують навчання в Інтернеті. Важливо знайти способи використання цієї технології таким чином, щоб допомагати педагогам працювати. Ініціативи, які поділяють цей погляд на технології, здаються успішними.
Причина 5. Соціальні медіа можуть стати ключовим фактором працевлаштування студентів
Одне з основних досліджень Британської Ради з питань працевлаштування випускників університетів виявило, що "регіональні роботодавці скаржаться на відсутність базових, технічних і замінюваних навичок". У відповідь на це занепокоєння, з'явилися два нових напрями університетських занять, присвячених підвищенню рівня працевлаштування. Соціальні медіа можуть допомогти університетам відповідати очікуванням роботодавців.
Причина 6. Соціальне залучення
Ще одне важливе дослідження показало, що ключем до успішної освіти є громада та соціальна залученість. Очевидно, що основних "соціальних функцій", таких як столи переговорів, обмін повідомленнями та соціальні мережі, недостатньо для спонукання залученню. Це може потенційно підвищити значення використання соціальних мереж як засобу комунікації в класах.