Курс з креативності від Cпільноти для навчання та викладання «Вище» та Британської Ради в Україні буде корисний викладачам вищих навчальних закладів, вчителям і тренерам у неформальній освіті та усім, хто хоче навчитися й навчати креативності. Зануртесь у п'ять інтерактивних лекцій та наприкінці курсу після проходження тесту отримуйте сертифікат!
Курс створений на основі лекцій Кампусу з креативності для викладачів, який було проведено спільно з Британською Радою в Україні, Pearson, Dinternal Education та за підтримки МОН.

Використано матеріали:

  • Роба Люіса, викладача з понад 20-річним міжнародним досвідом
  • Анни Колбушевської, тренерки для викладачів та академічної менеджерки
  • Наталії Іванової, доцентки кафедри економічної теорії НаУКМА та авторки курсу «Креативне мислення»
  • Юлії Кнюпи, тренерки зі скрайбінгу
Курс створено за підтримки Британської Ради в Україні
Кураторка: Анастасія Нуржинська
Укладачки: Віра Іванова і Катерина Хорощак

Лекція 1
Що таке креативність і з чого вона складається
Лекція 2
Як розвивати креативність у собі та студентах?
Лекція 3
Як створити креативне середовище для навчання?
Лекція 4
Як оцінювати креативність студентів?
Лекція 5
Креативне конспектування
Що таке креативність і з чого вона складається.
Риси креативних людей і ознаки креативного процесу.
Що таке креативність? Чи можна таке творче і спонтанне, на перший погляд, поняття, розкласти на складники? Може, існують якісь стадії креативної роботи? Знаходьте відповіді на запитання у цій лекції.
ЩО ТАКЕ КРЕАТИВНІСТЬ?
Довкола креативності існує багато міфів.
Наприклад, раніше креативність визначали як процес мислення, пов'язаний зі створенням нових і незвичайних ідей або продуктів. Але це формулювання вважають неповним. Важливо, щоб ідея мала також певний сенс. Тому визначення згодом розширили.

Сьогодні креативність — це «творча діяльність, націлена на отримання результатів, які є оригінальними та цінними». Тобто креативність вимагає як новизни, так і корисності. Щоб вважатися творчим, сьогодні не обов'язково писати вірші чи малювати — достатньо вирішити проблему в інший спосіб.
З ЧОГО СКЛАДАЄТЬСЯ КРЕАТИВНІСТЬ?
Дослідники визначають чотири складники креативності:
1
Людина
Хто креативний?
2
Процес
Що таке
креативний процес
і як він виглядає?
3
Місце
Яке місце
найбільш продуктивне
для креативності?
4
Продукт
Які результати
креативного
процесу?
У цій лекції ми сконцентруємося на перших двох складниках: креативних людях та процесах.
КРЕАТИВНІ ЛЮДИ
КРЕАТИВНИЙ ПРОЦЕС
Чим відрізняються люди, що створюють проривні ідеї?
У 1968 році американський психолог і дослідник Джой Пол Гілфорд виділив 4 риси креативних людей:
Здавалося би, чи можуть бути якісь логічні закономірності у такому спонтанному креативному процесі? Так! Базуючись на аналізі біографій відомих людей, Грехем Уоллес довів це ще у 1926 році, створивши чотиристадійну модель творчого процесу.
Творча продуктивність (fluency) — характеризує швидкість творчого мислення і визначається загальною кількістю нових ідей на одиницю часу. Що вища творча продуктивність людини, то більше нових ідей вона готова створювати. Розвивається креативна швидкість з досвідом: завдяки розумінню алгоритмів генерування нових ідей, а також практиці застосування цих алгоритмів.
Гнучкість (flexibility) — визначає здатність пропонувати творчі рішення, засновані на різних алгоритмах або з різних областей знань. У людини може бути висока творча продуктивність, однак всі її ідеї — однорідні. Щоб розвинути гнучкість, дізнавайтеся факти з різних дисциплін і опановуйте різні методи створення і перевіряння ідей на практиці. Наприклад, дизайн-мислення.
Оригінальність (originality) — характеризує своєрідність креативного мислення, незвичайність підходу до вирішення творчих завдань і визначається кількістю оригінальних креативних рішень. Оригінальність — це несхожість на інших, тому залежна від зовнішнього середовища (від того, з чим порівнюємо). Щоб її розвинути, цікавтеся підходами, що використовуються в інших дисциплінах — і спробуйте імплементувати у своїй.
Складність (elaboration) — визначається пропрацьованістю запропонованих ідей. Важливо, щоб креативність людини була логічною, обґрунтованою. Наприклад, винахідник повинен створювати нові продукти з продуманим механізмом роботи, які розв'язують певну проблему. А інноваційний підприємець повинен пропонувати рентабельні бізнес-ідеї, на які є попит. Фактично, складність креативного мислення — вміння оцінити життєздатність ідей.
Підготовка, коли ми дізнаємося деталі та формулюємо завдання. Без цього етапу креативний процес не відбудеться. Підготовка також включає оброблення, планування та обмірковування завдань.
Інкубація. Це період, коли ми починаємо неусвідомлено генерувати ідеї. Мозок обробляє інформацію здебільшого у фоновому режимі, тому найкраще, що можна зробити — насититися ідеями, почитати матеріал і просто… Перестати про це думати на певний час. Так, щоб інкубація була успішною, варто робити щось, зовсім не пов'язане з роботою. Найкраще підходить відпочинок або фізична активність. Період інкубації може тривати від кількох годин до кількох років.
Осяяння. Момент, коли цікава ідея досягає рівня свідомості. Її можна описати як спалах, несподіване прозріння. Це той самий момент, коли ви скажете «Ага. Ось так варто зробити!» Стадія осяяння досить тендітна, її легко зруйнувати зовнішніми подіями або спробою прискорити виникнення ідеї.
Верифікація. Потім вам потрібно перевірити цю ідею в різних ситуаціях, пересвідчитися, чи вона запрацює. Це — стадія верифікації, тобто тестування вашої ідеї у контексті. Якщо вона не запрацює, потрібно повернутися до інкубаційного або й, може, до підготовчого етапу. Здається, це триватиме цілу вічність? Насправді, ні. Що більше ви будете практикуватися, то швидшим буде результат.
Як розвивати креативність у собі та студентах?
Тепер ви знаєте, що таке креативність, які риси мають креативні люди та з чого складається креативний процес. Але як визначити рівень креативності та розвинути її? Як побудувати креативний процес під час роботи зі студентами? Розповідаємо у цій лекції.
ЯК ПЕРЕВІРИТИ СВІЙ РІВЕНЬ КРЕАТИВНОСТІ?
Ця вправа допоможе дізнатися, наскільки креативно ви мислите.
Її також можна запропонувати студентам.


Банкіра знайшли мертвим у його кабінеті. Він лежав на столі, тримав у руці пістолет, а його скроня була прострелена. Штори були опущені, настільна лампа — увімкнена, поряд стояв магнітофон. Інспектор Браун натиснув на кнопку відтворення та почув останнє послання банкіра: «Я не можу чекати банкрутства, це — кінець»… — а потім почувся звук пострілу.

Під головою банкіра був залитий кров'ю лист з Податкової поліції із повідомленням про перевірку. Версія про самогубство здавалася беззаперечною, і поліцейські вже взялися прибирати тіло, коли інспектор Браун зупинив їх:

«Зачекайте трохи, це схоже на вбивство».
Що викликало у нього підозру?

Відповідь:
Те, що хтось перемотав плівку магнітофона на початок.
ЯК РОЗВИНУТИ КРЕАТИВНІСТЬ У СОБІ
КВОТА ІДЕЙ
Томас Едісон, який запатентував 1093 винаходи, вважав, що розум теж потрібно «прокачувати», і спонукав своїх колег до цього. Він зізнавався, що без встановленої собі квоти ідей не досяг би успіху. Квота Едісона — це один малий винахід кожні 10 днів і один великий — кожні півроку.
Якщо ви не змогли відповісти на запитання від інспектора Брауна, не розчаровуйтесь. За визначенням Абрагама Маслоу, креативність це творча спрямованість, притаманна всім. Люди здебільшого втрачають її під впливом системи виховання та досвіду освіти, в основі якої лежить повторення. Тому питання не в тому, чи ми можемо бути креативними, а у тому, чи обираємо її виявляти.
Креативність можна розвивати щоденно, не докладаючи багато зусиль.
Наприклад:
їхати у громадському транспорті та читати надписи не зліва направо, а навпаки
Встановіть собі квоту ідей: щодня не менш ніж 5 ідей стосовно вашої роботи. Ви побачите, що найскладніше генерувати перші 5–10 ідей.
Потім вони почнуть приходити в голову самі. Квота — не обмеження, якщо ідей приходить більше — чудово.
Головне не опускатись нижче за свій мінімум. Також не варто зупиняти себе, навіть якщо ідеї здаються смішними і притягнутими за вуха.
уявляти, що думає людина, яка стоїть поруч із вами
Ще один ефективний метод — квота ідей
ЯК РОЗВИНУТИ КРЕАТИВНІСТЬ У СТУДЕНТІВ?
Гарна новина: для цього не обов'язково створювати окремий курс з креативності — у студентів ви можете розвивати її щодня в рамках свого предмета. Розповідаємо про техніки, які можна для цього використати.
Метод 1
Метод 2
Метод 3
Метод 4
Метод 5
30 способів незвичайного використання предмета
Як це працює?
Упродовж 3 хвилин студенти повинні називати незвичайні способи використання, наприклад, канцелярської скріпки. Цю вправу можна модифікувати залежно від специфіки дисципліни. Наприклад, як це використовувати предметах у сфері економіки? Замість скріпки можна обрати якесь явище чи проблему, щодо вирішення якої немає загальноприйнятої точки зору. Запропонуйте реальний кейс і обговоріть рішення, яке прийняла компанія, розв'язуючи цю проблему. Нехай студенти подумають, як можна вирішити її по-іншому, більш креативно.
Метод «Чому»
Його автори — діти. У віці від трьох до п'яти років вони постійно ставлять запитання. Техніку активно використовують у медичних університетах: наприклад, навчають діагностики. Хтось зі студентів грає роль пацієнта та озвучує симптоми хвороби. Завдання інших: визначити правильний діагноз, ставлячи запитання.

Інший варіант цієї гри: до проблеми, яка вас турбує, потрібно поставити запитання «чому?». Так ви знаходите причини, до кожної з яких знову ставите запитання «чому?». Так можна запитувати безкінечно, але визначити, де зупинитися, потрібно самостійно.
Мозковий штурм
Це ігровий метод розв'язання проблем. Учасники мають висловити якомога більше варіантів рішення, зокрема і фантастичних. Із загальної кількості ідей обирають найбільш прийнятні, які можна реалізувати.
Умови
Не коментувати та не критикувати ідеї інших, висловлювати навіть безглузді ідеї. Важливо в команді обрати модератора, завдання якого буде слідкувати за часом та надати кожному можливість висловитися. І якщо вам сподобалася якась ідея, то можете її розвинути, комбінувати з іншими.
Етапи:
  • Організаційний. Сформулюйте проблему та цілі.
  • Генерування ідей. Висловлюйте пропозиції та ідеї без цензурування.
  • Аналіз. Зберіть пропозиції та оберіть 5 найкращих. Для ефективного відбору наперед визначте критерії, за якими відбудеться рейтингування ідей.
Три стільці Уолта Діснея
Дісней використовував цей метод тоді, коли під час роботи над ідеєю заходив у глухий кут. Він розділив створення ідеї на окремі фази: першого дня був «мрійником», другого — «реалістом», а третього — «критиком». Щоб застосувати це зі студентами, не потрібно три дні.

Вистачить однієї пари, під час якої кожен побуває у одній з трьох ролей.
  1. Мрійник мислить позитивно. На цьому етапі варто не обмежувати себе ні в чому і зафіксувати усі, навіть найбожевільніші, ідеї. Нехай студенти уявляють, що будь-яку їхню ідею втілять. Постарайтеся вигадувати все більш і більш неймовірні ідеї.
  2. Реаліст. Попросіть студентів грати роль реалістів, що перетворюють фантазію в здійсненну ідею. Нехай вони виділять принцип, властивість або аспект ідеї, який їм подобаються.
  3. Критик оцінює можливу небезпеку та ризик під час реалізації ідеї. Попросіть учасників перевірити ідею на здійсненність.
Шість капелюхів
Це метод, який допомагає організувати мислення та дозволяє дивитися на ситуацію з різних боків, який розробив англійський письменник та психолог Едвард де Боно.

Він визначає шість способів мислення, кожен з яких має свій колір:

  • Білий — інформація та факти. Це аналіз фактів та цифр. Також його використовують для того, щоб зрозуміти, якої інформації не вистачає та з яких джерел її можна отримати.
  • Жовтий — позитивна оцінка. Це дослідження успіхів, пошук переваг та оптимістичний прогноз ситуації.
  • Чорний — негативна оцінка (критика). Він дозволяє виявити недоліки, ризики та загрози розвитку ідеї.
  • Червоний — емоції та почуття. У цьому режимі учасники можуть висловлювати свої інтуїтивні припущення та емоційні переживання.
  • Зелений — креативність. Для пошуку альтернатив, генерування нових ідей та модифікування наявних.
  • Синій — управління. Призначений для керування процесом дискусії. Його також використовують для підсумування напрацьованого.
Як використовувати метод?
На підставі виділення шести способів мислення можливе створення різних програм. Це варіанти послідовності капелюхів, які повністю охоплюють і структурують розумовий процес вирішення окремого завдання. Найчастіше метод «Шість капелюхів» застосовується за схемою:

  • дослідження проблеми (синій і білий капелюхи);
  • розроблення набору рішень (зелений);
  • обрання одного за допомогою критичного розгляду запропонованих варіантів (жовтий, чорний, червоний, синій).
Правила:
  • За кожен колір капелюха відповідає людина або група.
  • «Капелюхи» мають декілька хвилин, щоб висловитися. Це правило не впливає на червоний — його час обмежено до 30 секунд.
Як створити креативне середовище для навчання?
Що таке креативне середовище для навчання? Може, яскравий інтер'єр в аудиторії? Чи психологічна атмосфера, що сприяє креативності? І те, і інше. Викладач, тренер та письменник з понад 20-річним досвідом роботи у Великобританії та за кордоном Роб Люіс визначає такі 5 складників креативного навчального середовища:
1. Комфортне фізичне середовище
2. Управління роботою студентів
3. Доступність матеріалу
4. Сучасні методики навчання
5. Гнучкий план уроку
Фізичне середовище починається з того, як розташовані столи і стільці у класі. Можна виділити три найбільш поширені різновиди, що мають такі переваги і недоліки:
Традиційні ряди
Більшість освітніх установ все ще використовують традиційні ряди парт, оскільки це дозволяє розмістити багатьох людей у невеликому просторі, таке середовище навряд чи сприяє креативності та залученню усіх студентів. Якщо студенти сидять удвох, зручно організувати роботу в парі, але, якщо ви захочете змінити пари в певний момент, це буде важко. Шукайте альтернативні формати для групових завдань: попросіть студентів повернутися до тих, хто сидить за партою ззаду. Чи навіть виходьте у коридор чи навіть на майданчик на вулиці.

Підкова
Такий формат найбільше підходить, коли ви виконуєте роботу на дошці та виступаєте. Усі студенти зможуть побачити вас, дошку і одне одного. Одне з досліджень доводить (Marx, Fuhrer & Hartig, 1999), що таке розташування допомагає студентам ставити більше запитань і створює рівні можливості у класі. Якщо у вас дуже великий клас, ви можете отримати подібний ефект, створивши одну підкову всередині іншої (вибудувавши ряд з двох стільців).

Стільці в колі
Цей формат передбачає, що столи підсунуті до стін, а стільці формують коло у центрі аудиторії. Викладачі можуть сидіти в колі зі своїми учнями. Якщо їм потрібно писати в певний час уроку, вони можуть або йти працювати за столами, що стоять навпроти стіни. Формування кола чудово підходить для багатьох ігор, групових дискусій та креативних брейнштормів.

Чек-ліст для фізичного середовища, що сприяє навчанню:
  • Чи можу я побачити обличчя кожного студента і чи можуть вони мене побачити?
  • Чи можуть всі бачити дошку (якщо ви плануєте її використовувати)?
  • Чи можуть студенти бачити одне одного?
  • Чи можу я переміщатися по кімнаті, щоб я міг/ могла квикладати ефективно?
Для того, щоб студенти не втрачали увагу та могли пропрацювати тему, важливо запропонувати їм різні формати роботи. У пригоді стануть різні формати групової роботи.
Два ефективні формати роботи у малих групах:

Buzz groups (групи для обговорення)
Розмір класу: будь-який
Час: 3–10 хвилин
Мета: генерувати ідеї / відповіді, повторно стимулювати інтерес студентів, оцінювати розуміння студентом

Опис: Ці групи включають студентів, які беруть участь у коротких, неформальних обговореннях, часто у відповідь на певний кейс або питання. Студенти звертаються до 1–3 сусідів, щоб обговорити будь-які труднощі у розумінні, відповісти на заготовлене питання, визначити чи дати приклади ключових понять. Найкращими дискусіями є ті, в яких студенти діляться думками щодо відносних переваг і корисності аспекту лекції (Brookfield & Preskill, 1999). Зразки запитань включають: «Яке твердження, що ви чули досі на сьогоднішній лекції, є найбільш ґрунтовним?» Або «Яке твередження було найменш ґрунтовним?»

Цей метод є дуже гнучким: його легко реалізувати у будь-якій аудиторії, навіть у найбільш формально організованій лекційній залі. Подумайте, як повернути увагу великої групи: вимкнення та ввімкнення світла — простий, але ефективний метод.

Think — pair — share (подумайте — обговоріть у парах — поділіться)
Розмір класу: будь-який
Терміни: 5–10 хвилин
Мета: генерувати ідеї, підвищувати впевненість студентів у їхніх відповідях, заохочувати широку участь

Опис: Ця стратегія складається з трьох кроків. По-перше, студенти думають індивідуально про конкретне запитання або кейс. Потім вони об'єднуються у пари, щоб обговорити та порівняти свої ідеї. Нарешті, їм надається можливість поділитися своїми ідеями у великому класі.
Студентам потрібно пояснювати, що та чому ви з ними робите.
І так само важливо, щоб вони розуміли, що саме потрібно робити їм. Робіть інструкції до групових та індвивідуальних завдань письмовими та перевіряйте, чи розуміють їх студенти.

Якщо ви хочете зрозуміти, яким є середовище під час ваших занять, записуйте хоча би 10–15 хвилин своїх лекцій на диктофон. Так ви зможете аналізувати своє викладання з боку студентів.

Чек-ліст зрозумілого викладання:
  • Чи не занадто швидко ви говорите?
  • Чи зрозуміло ви пояснюєте?
  • Чи залишаєте паузи для запитань студентів?
Нові технології
Наприклад, інколи студентам, особливо сором'язливим, простіше комунікувати через смартфон. Тому ви можете просити їх надсилати вам запитання у чат чи додавати у Google Docs, а не ставити наживо.

Використання різних моделей навчання
Ефективним вважають проектне та мобільне навчання, гейміфікацію, а також застосування онлайн-лекцій та курсів. Окремим трендом є навчання «студент-студент». Прикладом цієї моделі може бути менторство одного студента над іншим.
Ви маєте бути готові змінити ваш план кожну хвилину вашого викладання
Наприклад, відповідно до рівня знань студентів. Як можна спонукати студентів, які вже знайомі з матеріалом, бути активними учасниками процесу?

Зробити їх експертами:
  • Надати їм можливість представити матеріал
  • Запитувати, що думають ці студенти щодо матеріалу
Також варто запитувати зворотний зв'язок у студентів конкретної групи, що допоможе сфокусовано працювати саме над тими аспектами, які потрібно покращити. Щоб отримати фідбек, можна роздати надруковану анкету після заняття чи запропонувати студентам заповнити анонімну Google Form.

Список запитань для фідбеку студентів після заняття:
  • Що сподобалося? Чому?
  • Що не сподобалося?
  • Що варто змінити у першу чергу?
Як оцінювати креативність студентів?
Існує два основних види оцінювання: оцінювання навчання (підсумкове) й оцінювання для навчання (формативне).
Оцінювання навчання має точно корелюватися із навчальною програмою. Якщо, наприклад, ціль курсу — покращити письмо, ми не повинні оцінювати читання. Якщо ціль курсу — покращити говоріння — ми не можемо оцінювати граматику. Воно відбувається наприкінці курсу, і його результатом є бали.

Оцінювання для навчання відбувається під час навчального процесу. Це дозволяє збирати інформацію, щоби викладач краще розумів потреби студентів. Наприклад, якщо креативність студентів не є головною метою навчання, то її можна оцінити у рамках формативного оціювання. Важливо, щоби студенти розуміли мету формативного оцінювання, тому що в іншому випадку проводити його буде дуже складно.
Але як формативно оцінити креативність студентів? Згадайте Лекцію 1. Критерії креативності мають відповідати тому, чого ми очікуємо у творчій роботі. Відповідно до цього, творчі студенти:
  • Визнають важливість глибокої бази знань і постійної роботи над вивченням нового
  • Відкриті для нових ідей і активно шукають їх
  • Знаходять матеріали у різноманітних засобах масової інформації, на подіях, у людей.
  • Організують і реорганізуйють ідеї в різні категорії або комбінації, а потім оцінюють, чи є результати цікавими, новими або корисними.
  • Використовують спроби та помилки як можливість вчитися. (Брукхарт, 2010, с. 128–129)

Перші чотири характеристики визначають параметри роботи, які ми можемо спостерігати, оцінювати та надавати за ними зворотний зв'язок. Наприклад, чи змінюються вихідні матеріали? Чи ідеї організовані по-новому і є унікальними для проблеми або продукту? Остання характеристика (використанням методу спроб і помилок) стосується підходу студента до навчання і може не виявлятися у готовій роботі.
ОЦІНЮВАННЯ КРЕАТИВНОСТІ ПРОДУКТІВ, СТВОРЕНИХ СТУДЕНТАМИ
Джерело: How to Create and Use Rubrics for Formative Assessment and Grading (p. 54), by Susan M. Brookhart, 2013, Alexandria, VA: ASCD.
Креативне конспектування: навіщо і як застосовувати його у навчальному процесі
Навіщо візуалізація в освіті?
З чого складається візуальна нотатка?
Як створювати візуальні нотатки?
Як спланувати аркуш?
Відповідно до теорії подвійного кодування мозок використовує для обробки інформації всього два канали: вербальний і візуальний. Коли активні обидва режими, наш мозок створює асоціативну бібліотеку слів і образів.

Також скетчі допомагають запам'ятовуати. Під час пілотного дослідження група з 40 добровольців прослухала двохвилинне монотонне телефонне повідомлення, і 20 з них щось малювали, а решта просто слухали. Опитування, проведене після цього, показало, що ті, хто малювали, запам'ятали на 29 % більше за інших (усі дані за книжкою «Візуальні нотатки» Майка Роуді).


Що таке скрайбінг?
Скрайбінг — це професійна навичка зафіксувати найважливіші тези за допомогою візуальних засобів. У результаті учасник заходу отримує таку собі візуальну шпаргалку, у якій зафіксовано найважливіше. Викладачі можуть створювати візуальні конспекти лекцій для студентів.

Чим скетчноутинг відрізняється від скрайбінгу?
Скетчноутинг (від англ. scetch — начерк, ескіз і note — занотовувати, примічати) — візуальні конспекти для особистого користування. Студенти можуть засвоїти скетчноутинг, щоб якнийкраще запам'ятовувати інформацію під час лекцій.
Основні компоненти — заголовок, основний текст та декоративні елементи, що допомагають здійснювати навігацію.
Основні елементи:
  • Місце, дата, спікер. Це такий собі якір, який дозволить краще згадати інформацію.
  • Підзаголовки. Як ви їх виділяємо? Уважно слухаємо, що говорить спікер та знаходимо підтеми лекції.
  • Основний текст

Додаткові елементи:
  • Нумерація блоків
  • Навігація блоками (стрілки, плашки)


Зображення належать «Ательє візуальних конспектів Юлії Кнюпи»

  • Почніть з теми. Напишіть тему лекції, дату і місце проведення. Інформацію про те, де відбувався захід, можна зобразити у вигляді якоря або ж позначки геолокації. Дату — у формі календарика.
  • Використовуйте друковані шрифти для основного тексту, а декоративні — для заголовків.
  • Усе, що ви хочете намалювати, може бути створено за допомогою п'яти базових елементів. Використовуйте їх: коло, квадрат, трикутник, лінія, точка.
  • Розташовуйте текст у контейнери. Використовуйте різні рамочки, підкреслення, просто лінії, за допомогою яких ви будете візуально відокремлювати одні ідеї від інших. Контейнери також можуть бути креативними. Наприклад, лектор запропонував список рекомендованої літератури, ви намалювали книжечку й записали туди інформацію.
  • Не забудьте про навігацію: стрілки. Ними можна пов'язувати блоки, направляти погляд в потрібній траєкторії.
  • Додайте маркери абзаців: зірочки, крапочки, галочки допоможуть розставити потрібні акценти в скетчах.
  • Декоруйте. Сірим маркером можна зробити тіні слів чи іконок. Тоді зображення стають об'ємними та привертають увагу. Те саме можна робити за допомогою кольору. Але це варто робити опісля створення самих нотаток, тому що це відволікає від інформації
  • Ще можна додати тло між блоками з текстом. Тоді вони будуть візуально відрізнятися між собою. Це можуть бути або крапки, або штрихи.
Оберіть одну з моделей:
  • Променеподібна — в центрі ключова ідея (заголовок), а від нього променями, подібно до спиць в колесі велосипеда, йдуть відгалуження в вигляді подробиць.
  • Вертикальна — запис йде за принципом інфографіки, зверху вниз.
  • Хмарочос — простіше сказати, скетчі «в стовпчик». Також підходять, коли доповідачів багато, а місця для записів мало.
  • Модульна — розділяє інформацію скетчу з різних модулів. Підходить в тих випадках, коли у вас мало паперу, а доповідачів на конференції багато. Кожному спікеру присвоюється окремий модуль, в рамках якого фіксуються його ідеї.
  • Цеглини — різновид модульної системи розташування елементів.
  • Попкорн — найкраще підходить для тих випадків, коли ви заздалегідь не знаєте, про що піде мова / контент лекцій хаотичний і не завжди пов'язаний між собою. У попкорні складно розібратися стороннім читачам, а часом і самому автору.


Зображення належать «Ательє візуальних конспектів Юлії Кнюпи»

проміжний тест
ПЕРЕВІР СЕБЕ
Що таке креативність і з чого вона складається. Риси креативних людей і ознаки креативного процесу
Почати
Що таке креативність?
Далі
Check
Результат
Серед складників креативності відсутні:
Далі
Check
Результат
До рис креативних людей, за Джоєм Полом Гілфордом, не належить:
Далі
Check
Результат
Початківець у креативності
Ви не відповіли на жодне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Початківець у креативності
Ви відповіли лише на одне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Базові знання з креативності
Ви відповіли на два запитання правильно. Поверніться до того фрагмента лекції, який не запам'ятали
Спробувати ще раз
Гуру креативності
Ви відповіли на всі запитання правильно. Так тримати!
Спробувати ще раз
проміжний тест
ПЕРЕВІР СЕБЕ
Як розвивати креативність у собі та студентах?
Почати
Кому, за визначенням Абрагама Маслоу, притаманна креативність?
Далі
Check
Результат
Який метод у своїй роботі використовував Томас Едісон?
Далі
Check
Результат
Мрійник, реаліст і критик — це частина методу...
Далі
Check
Результат
Початківець у креативності
Ви не відповіли на жодне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Початківець у креативності
Ви відповіли лише на одне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Базові знання з креативності
Ви відповіли на два запитання правильно. Поверніться до того фрагмента лекції, який не запам'ятали
Спробувати ще раз
Гуру креативності
Ви відповіли на всі запитання правильно. Так тримати!
Спробувати ще раз
проміжний тест
ПЕРЕВІР СЕБЕ
Як створити креативне середовище для навчання?
Почати
Що не входить до 5 складників креативного середовища для навчання?
Далі
Check
Результат
У якому варіанті містяться 2 найбільш ефективні різновиди фізичного середовища в аудиторії?
Далі
Check
Результат
Найбільш ефективний метод роботи зі сором'язливими студентами, які бояться відповідати перед усією групою...
Далі
Check
Результат
Початківець у креативності
Ви не відповіли на жодне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Початківець у креативності
Ви відповіли лише на одне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Базові знання з креативності
Ви відповіли на два запитання правильно. Поверніться до того фрагмента лекції, який не запам'ятали
Спробувати ще раз
Гуру креативності
Ви відповіли на всі запитання правильно. Так тримати!
Спробувати ще раз
проміжний тест
ПЕРЕВІР СЕБЕ
Як оцінити креативність студентів?
Почати
Яке оцінювання, яке має корелюватися із навчальною програмою?
Далі
Check
Результат
Що є результатом навчального оцінювання?
Далі
Check
Результат
Яка характеристика креативності може не виявлятися у готовій роботі студента?
Далі
Check
Результат
Початківець у креативності
Ви не відповіли на жодне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Початківець у креативності
Ви відповіли лише на одне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Базові знання з креативності
Ви відповіли на два запитання правильно. Поверніться до того фрагмента лекції, який не запам'ятали
Спробувати ще раз
Гуру креативності
Ви відповіли на всі запитання правильно. Так тримати!
Спробувати ще раз
проміжний тест
ПЕРЕВІР СЕБЕ
Креативне конспектування: навіщо і як застосовувати його у навчальному процесі
Почати
Які канали мозок задіює для аналізу інформації відповідно до теорії подвійного кодування?
Далі
Check
Результат
Скрайбінг — це
Далі
Check
Результат
Основні компоненти візуальної нотатки:
Далі
Check
Результат
Початківець у креативності
Ви не відповіли на жодне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Початківець у креативності
Ви відповіли лише на одне запитання правильно. Спробуйте прочитати лекцію ще раз
Спробувати ще раз
Базові знання з креативності
Ви відповіли на два запитання правильно. Поверніться до того фрагмента лекції, який не запам'ятали
Спробувати ще раз
Гуру креативності
Ви відповіли на всі запитання правильно. Так тримати!
Спробувати ще раз
ФІНАЛЬНИЙ ТЕСТ
Щоб отримати сертифікат, пройдіть, будь ласка, фінальний тест!