Як навчати студентів з дислексією?

Практичні поради
За словами доктора Келлі Сендман-Херлі, кожен п'ятий житель страждає дислексією, але у кожного вона виражена по-своєму: від легкої до складної форми. Оскільки, студенти з дислексією стикаються з додатковими проблемами у сфері читання та письма, важливо бути особливо чутливим до цих індивідуальних відмінностей.

Саме тому, основне завдання викладачів – сформувати навчальний процес таким чином, щоб допомогти таким студентам.
Як працювати зі студентами з дислексією:
  1. Підкреслюйте їхні сильні сторони. Люди з дислексією потребують посилення їхньої впевненості в собі, перш ніж, вони можуть навчитися долати інші труднощі. Вони вже і так зазнали невдачі, тому часто не вірять, що здатні навчатися. Допоможіть їм відновити впевненість у собі.

  2. Частіше хваліть студентів. Для людей, які страждають від дислексії, оцінки мають бути менш важливими, ніж їхній прогрес у навчанні.

  3. Не використовуйте слово «лінивий». Оскільки, студентам з дислексією і так доводиться працювати удвічі більше, щоб щоразу зосереджуватись на читанні, слуханні та письмі. Про те, як правильно організувати роботу в аудиторії дізнавайтесь на сайті Dysslexia Help Мічиганського університету.

  4. Прислухайтесь до їхніх особливостей. Не просіть студента з дислексією читати щось на парі вголос, якщо він сам того не бажає. Це збентежить його ще більше.

  5. Обирайте різні формати завдань. Підготуйте домашнє завдання на папері, видрукуйте його та роздайте в кінці заняття. Покроково опишіть, що ви очікуєте у цьому завданні від студента. Якщо ж студенту важко сприймати інформацію, тоді потурбуйтесь про те, щоб підготувати інші формати пояснення завдання, приміром, аудіозаписи або ж електронний формат тексту.

  6. Пропонуйте студентам виконувати домашнє завдання в електронному форматі, а не на папері. Виконання письмових завдань для більшості студентів з дислексією – це тортура. Дозвольте їм використовувати перевірку правопису, звертатись за допомогою у граматиці до їхніх колег та обрати ту форму виконання завдання, яка їм подобається. Приміром, використати той шрифт, якій для студента є найбільш зрозумілим. Докладніше читайте у California Dyslexia Guidelines.

  7. Дозвольте їм більше часу на виконання завдання. При формуванні завдань врахуйте те, що часто студентам з дислексією легше виражати свої думки вголос, ніж на папері. Дозвольте більше часу для читання, розуміння та прослуховування. В разі, якщо студенту необхідно скласти тест на занятті, також врахуйте це (5 практичних порад від доктора Келлі Сендман-Херлі).

  8. У будь-якій негативній ситуації – шукайте щось позитивне. Намагайтесь не сваритись на студентів за невиконане завдання. Використовуйте правильні слова, щоб пояснити цю ситуацію.

  9. Структуруйте роздаткові матеріали лекції. Не пропонуйте їм переписувати текст з дошки або книги. Краще попередньо роздрукуйте матеріали лекції та запропонуйте студентам виділити ключові тези, намалювати ескізи на полях, щоб підкреслити найважливіші моменти. Використовуйте різні шрифти, кольори та ілюстрації.

  10. Дайте можливість відповісти на запитання в усній формі. Часто люди з дислексією можуть продемонструвати своє розуміння того чи іншого питання усно, але не вміють описати ці ідеї. Більше методів у статті Ліз Бартон.


Що ще викладач повинен знати про роботу зі студентами з дислексією? Читайте у путівнику від International Dyslexia Association (IDA). Загалом, не існує однієї формули, як працювати зі студентами з дислексією, але використання різних стратегій, насправді допомагає у роботі зі всіма студентами.

Цікаво: як ідентифікувати, що у вашій групі є студенти з дислексією – дізнавайтесь у статті «10 індикаторів дислексії».