Навчай і видихай: майндфулнес як прихований ресурс для викладача

Спосіб врівноважити свій емоційний стан і полегшити існування в цьому хаотичному світі
Стрес давно став частиною нашого життя. Десь більше, а десь менше він висмоктує нашу енергію, робить нас більш дратівливими, менш уважними й чутливими до себе й інших, знижує ефективність виконання своєї роботи або ж стає перепоною на шляху до саморозвитку.

Стрес виникає через низку факторів, і, якщо говорити про викладацьку діяльність, до таких факторів можна віднести:
  • спілкування з великою кількістю людей,
  • висока відповідальність за результат і співпереживання своїм студентам або колегам,
  • бюрократичне навантаження,
  • і навіть іноді пригнічуюче спілкування з адміністрацією.

Чим більше стрес буде накопичуватися і чим менше ми будемо приділяти увагу своєму емоційному здоров'ю, тим ситуація буде погіршуватися. Практика майндфулнесу (від англ. mindfulness — усвідомленість) здатна допомогти врівноважити свій емоційний стан і полегшити існування в цьому хаотичному світі.
Отже, що таке "майндфулнес" і як викладач може цим скористатися?
Майндфулнес — це практика безоціночного усвідомлення досвіду, який людина отримує в конкретний момент. Відповідно, головними інструментами майндфулнесу є увага та ставлення: увага як здатність зосереджуватися на тому, що відбувається у конкретний момент, а ставлення — вміння безоціночно спостерігати за моментом, бути відкритим до того, що відбувається, вміти це приймати. Ось кілька простих практик майндфулнесу:

  1. Коли дихаєте, поспостерігайте за цим — яким є темп дихання, як рухається ваша грудна клітина тощо.

  2. Коли їсте, зверніть увагу на смак, колір і текстуру їжі.

  3. Коли йдете, зверніть увагу на те, як навантаження змінюється з однієї ноги на іншу, які відчуття це викликає. Більше фокусуйтеся на процесі, менше — на тому, куди йдете.

  4. Коли працюєте над завданням, а в голову починають лізти думки про інше, — зупиніться, помітьте, що ви відволіклися, обережно переведіть увагу на дихання, а потім поверніться до завдання.

  5. Коли слухаєте когось або щось, практикуйтеся робити це без оцінювання і осуду.

  6. Коли робите прості речі (бігаєте, миєте посуд, годуєте домашнього улюбленця або чистите зуби), робіть це більш зосереджено і усвідомлено.

Дослідження підтверджують користь практики майндфулнесу і наводять такі переваги:
  1. Покращення робочої пам'яті

  2. Зниження рівня тривожності

  3. Покращення здатності до візуальної обробки інформації

  4. Зменшення стресу

  5. Здатність до управління фізичним болем

  6. Покращення здатності керувати власними емоціями

  7. Покращення здатності фокусуватися і не відволікатися

  8. Поліпшення сну

Як "вбудувати" техніку майндфулнес у свій робочий графік
Д-р Крейг Гассед, експерт з майндфулнесу і викладач австралійського Університету Монаша, радить викладачам розділяти свій день "точками" і "комами":

  1. Перед тим, як почати робочий день, зупиніться на 5-10 хвилин і зробіть коротку майндфулнес-медитацію*. Те саме варто зробити й після того, як робочий день закінчився. Таким чином ви відокремете роботу від особистого життя і зможете приділити більш повну і усвідомлену увагу і першому, і другому.

  2. Впродовж робочого дня, коли 10 вільних хвилин може не бути, варто робити "коми" — виділяти по 1-2 хвилини між заняттями для того, щоб усвідомлено сконцентруватися на тому, що щойно відбулося, або ж сфокусуватися на тому, що відбудеться далі, не впускаючи в себе сторонні думки.
Ми часто забуваємо, що наше здоров'я — це наша цінність. Тому і відкладаємо піклування про себе на "потім". Проста і корисна практика майндфулнесу вимагає мінімум зусиль і займає мінімум часу. Дочитавши цю статтю до кінця, сядьте зручніше, заплющте очі та поспостерігайте за своїм диханням впродовж 2 хвилин. Зробіть цей перший крок і попіклуйтеся про себе.
Каріна Кальник
Освітня експертка, консультантка з громадянської освіти, авторка Навчай і надихай - освітньої ініціативи з викладацької майстерності
Стаття опублікована в рамках ініціативи Навчай і надихай. Підписатись на сторінку ініціативи у Facebook, та канал у Telegram та Medium:

https://www.facebook.com/InspiringTeachingUkraine/

https://t.me/InspiringTeachingUkraine

https://medium.com/@karinakalnyk

#навчайінадихай



Photo by Simon Migaj on Unsplash