Наталія Мочалова про режим "магістра Йоди" для викладача

Наталія Мочалова, старший викладач англійської мови в Національному університеті кораблебудування імені адмірала Макарова розповідає, як бути цікавою для студентів та ефективно викладати англійську.
Що вас надихає?
Надихає все, що захоплює і з чого можна взяти корисну інформацію для викладання, навчання та особистого розвитку. А взяти таку інформацію я можу з багатьох джерел. Наприклад, на кожну тему курсів, що я читаю, маю приклади фільмів, уривків з фільмів, пісні, книги, цитати, історичні приклади тощо. Пропагую ідею: складну тему іноземною мовою легше опанувати, подивившись уважно декілька фільмів. Сформулювала це ще під час свого першого року в університеті. Пізніше додався набір "суворих чоловічих фільмів" для того, щоб щоб моїм туркменським студентам з їхньою специфічною для нас культурою було про що подумати. Особливо цікавим проривом в цьому плані була ситуація, коли декілька моїх найактивніших туркменських студентів читали «99 франків» Фредеріка Бегбедера, потім подивились екранізацію, порівняли з «Поколінням П» і прийшли розпитувати про сутність капіталізму.

Надихають професіонали високого класу, які, досягши значних вершин в своїй галузі, не претендують на всезнайство, не поводяться зарозуміло, але перейшли в режим "магістра Йоди" - можуть пояснити непрофесіоналам і початківцям свої відкриття й досягнення так, що це допоможе останнім піднятись вище над самими собою.

Надихають студенти, яким "стукнуло". Якщо студентові раптом сяйнула думка, що він чогось не знає чи не розуміє, але хоче знати й розуміти і приходить з цим до мене - я завжди допоможу. З таким "стукнуло" я маю чимало історій, багато з яких потім перетворились на історії успіху моїх випускників. І хай це не масштаб Ілона Маска, але надихальна частка моєї участі в цьому є.
Як формуєте атмосферу довіри?
З попереднього випливає відповідь на це питання. У мій перший рік роботи в університеті студенти запитали: "От по вас видно, що ви - не ботан-заучка, як ви в університеті так добре вчились?" І я зрозуміла, що будучи собою, а не граючи роль "я-суворий-препод-вишу", я змогла створити таку атмосферу, що студенти захочуть отримати від мене пораду і досвід навіть поза навчальною програмою.
З деякими випускниками ми зараз добре дружимо й навіть співпрацюємо.
Які у вас методи викладання?
Я викладаю англійську мову – фонетику, граматику, усне й писемне мовлення, а також науково-
технічний переклад і основи лінгвокультурології, шкода що цей предмет разом з
лінгвокраїнознавством цього року викинули з програми.
. Основа мого методу - методика ELT, обов'язково комунікативні, лінгвокультурні методики, де можливо - в проектах, дипломних роботах, - залучаю навчальні технології, інновації та різний креатив. Наприклад, одне із останніх проектних завдань, які я дала своїм студентам 4 курсу, - написати статтю у Вікіпедію. Причому українські студенти обрали написати, хоча, швидше, перекласти статтю про період Гетьманщини 1918 року, а туркменські – про проблему виснаження ресурсів, особливо водних. І не тільки переклали вже готову статтю з англійської мови, але й додали уривок про Середню Азію, коротко дослідивши проблеми свого регіону.

Спонукаю студентів піднятись до вищого рівня усвідомленості: себе, світу, професії, себе у світі, себе в професії, своєї професії у світі й подібне. Десь прочитала результати досліджень університетів Ліги плюща, що студенти у викладача шукають світогляд, досвід і методи викладання. От тепер колекціоную надихальні бувальщини.
Які ресурси порадите використовувати для викладання?
Всі платформи з MOOCs. Хоча зараз вже й кажуть, що вони свою роль відіграли, але для викладачів, які хочуть влитись у світову систему освіти чи відповідати її стандартам, вони все одно є чудовим прикладом побудови курсу, стилю викладання, організації роботи, подачі інформації, форм оцінювання.

Для опанування мови як робочої кожен може знайти ресурси чи курси під себе. Для самостійної роботи раджу принцип: одна книжка чи фільм, прочитана чи переглянутий іноземною мовою багато разів, дасть вам більше, ніж багато книжок чи фільмів, прочитаних і переглянутих по одному разу. Принесіть якусь книгу чи фільм у жертву й читайте й дивіться, доки в ролях з інтонацією акторів не зможете його весь "програти".

Найкориснішим для мене було саме свідоме навчання. Усвідомлення, декілька "стукань", розуміння своїх слабких сторін, поступовий розвиток уміння відрефлексувати отриманий досвід, проведені заняття і все інше. Додаткові можливості для розвитку шукаю скрізь. Це не означає, що я ковтаю все, але цікавлюсь усім і дуже фільтрую. Там, де курс чи тренінг, попри заявлений опис, не виправдовує мої очікування, я просто сприймаю його як "момент слави" (яка ж я розумниця і все це давно знаю), ставлю ментальну галочку, як самій не варто робити в майбутньому, і шукаю кращого.