Одеський Фестиваль Ідей та майбутнє освіти

Команда «Вище» побувала на відкритому одеському форумі «Фестиваль Ідей» і зібрала найцікавіші інсайти у змінах і напрямках сучасної освіти.
Чому важливо хвалити за помилки
«Здатність радіти за те, що в когось щось добре виходить - це мистецтво, яке треба розвивати у нашій культурі, замість страху до помилок», - розповідає Марина Пристінська, експертка ГО «Освіторія».

За її словами, помилки супроводжують наше життя. Учнів треба навчати робити помилки. Чим більше помилок — тим успішніше навчання.

Чому за помилки треба хвалити? Тому що це ресурс для розуміння та спілкування зі студентами: ми дивимось на помилки як на поразки, коли треба розглядати їх як нові способи проявити свої здатності.

Також експертка не один раз згадувала у своєму виступі теорію Керол С. Двек, авторки книги «Налаштуйся на зміни. Нова психологія успіху» («Mindset: The New Psychology of Success»). Це теорія про те, що успішність і людське життя загалом можуть змінюватися залежно від того, що ми думаємо про свої можливості й таланти.

За словами Марини Пристінської, мислення визначає наш рівень щастя і має вплив на досягнення. Те, що ми думаємо про певну ситуацію, напряму впливає на дії і рішення, які ми обираємо. Відповідно, і на результати, які ми відчуваємо.


Про майбутнє та технології
За словами Миколи Скиби, автора книжки «Освіта для турбулентного світу», за сто років оцінювання майже не змінювалося. Але сьогодні треба переходити від звичайних оцінок до оцінювання портфоліо досягнень. Мотивація — на привласнення результатів навчання: «Це моє портфоліо, я на нього працюю».

Також він розповів про концепцію особистого освітнього профайлу (EdID). Це ресурс, де студент може сформувати свої завдання, цілі та оцінити свій результат.

«Така практика показує причетність студента до колективу, мотивує ділитись своїми досягненнями, разом із можливістю самооцінювання та самоконтролю», - розповідає Микола Скба. За його словами, у майбутньому цей профайл можна використати для формування CV.

З технологічним розвитком змінюється і взаємодія з інформацією. Про це згадав Сергій Бабак (Ukrainian Heritage Foundation) під час виступу: «Сьогодні вчителі не надають вмінь, є тільки набір фактів, які можна знайти менше ніж за 60 секунд». За його словами, шкільні вчителі не тільки ретранслюють давно доступну інформації, а й часто не розуміють технологій, якими вже користуються їх учні. Відповідно, система оцінювання орієнтована на знання фактів, що вбиває креативність дітей. На думку Сергія Бабака, у викладанні важливо застосувати нові технології, які вже змінюють світ:

  • Зчитування
  • Доступ до інформації
  • Розширення та децентралізація
  • Фільтрація
  • Міксування форматів
  • Інтерактивність та віртуальна реальність
  • Збір даних
Про ефективну комунікацію зі студентами
Ілля Філіпов, співзасновник студії онлайн-освіти EdEra, на своїй лекції презентував різні підходи до навчання, засвоєння інформації та нестандартні форми вивчення матеріалу:

«Сторітелінг - це коли ви розповідаєте історію, яка має якусь мету. Та сьогодні треба розуміти, що телефон та інтернет для молоді - це абсолютно органічний компонент спілкування».

Якщо говорити про школи, то тут потрібно активно впроваджувати адаптивні технології навчання. Це модель, яка допомагає підлаштовуватися під здібності, вміння та навіть під настрій кожного учня. Також важливо змалечку навчати дітей працювати з інформацією. Це суттєво полегшить процес навчання, а потім — роботи.

Серед ризиків, які загрожують освіті — поверхневість знань та невизначеність сучасного покоління. Молодь інколи не знає, як і де застосувати отримані знання, тому що напрямків діяльності багато, в них можна легко загубитися.


Тетяна Ткаченко, експертка ГС «Освіторія», директорка з IT-розвитку Новопечерської школи, назвала платформи, що допоможуть у комунікації зі студентами: Tilda для більш інтерактивної форми передачі інформації (для великих та важких текстів) та програма від Windows - Sway, для створення презентацій, у якій може брати участь не лише викладач, а й група студентів.


Для викладачів, які бажають взяти участь у проектах з розвитку міст та країни в цілому, запропонували звернути увагу на такі можливості: CANactions - Єгор Власенко (http://canactions.com), Українська Академія Лідерства - Орися Демська (http://www.ual.org.ua), до яких можна приєднатися у якості викладача або знайти різноманітні проекти, гранти для участі.