Як ми зміцнювали викладацьку майстерність в Україні в 2020 році разом з німецькими колегами. Досвід

Ще в 2019 році ГО «Вище» розпочала декілька проєктів, присвячених зміцненню навчання та викладання в українських університетах.

Вони стали можливими, зокрема, завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Німеччини, а також завдяки Катрін Франке, працівниці Саксонського центру викладання та навчання у вищій школі (HDS) при Лейпцизькому університеті.
Як все починалося
Катрін Франке - експертка з академічного розвитку Саксонського центру викладання та навчання у вищій школі (HDS) при Лейпцизькому університеті, а також ініціаторка проєкту. Ідея такого проєкту зародилася в неї ще в 2014 році – в час Революції Гідності.

"Я була дуже вражена Революцією Гідності в Україні в 2014 році. Мене там не було, але я спостерігала за нею з Німеччини. Я була вражена силою громадянського суспільства і подумала, як я можу підтримати громадянське суспільство в Україні», - розповідає Катрін. «Я намагалася знайти спосіб, як поєднати мою роботу з тим, що я можу зробити для України. В 2017 мені вдалося організувати перший в Україні проєкт щодо вдосконалення викладання у вищих навчальних закладах за фінансової підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини".

У 2018 році на одному заході в рамках нетворкінгу для експертів з Німеччини та України "Ukraine calling" Катрін познайомилась зі співзасновницею ГО "Вище", Наталею Старинською. В той вечір вони розмовляли більш ніж 3 години поспіль, і розмови ці стосувались викладацької майстерності викладачів. Так почалась уже дворічна німецько-українська співпраця.

У 2019 році "Вище" спільно з Катрін Франке розпочали дві частини проєкту "Зміцнення викладання та навчання в українських університетах".

Одна частина – вдосконалення викладацької майстерності, яку провели на Сході України у вигляді воркшопів для викладачів.

"Чому Східна Україна? Регіон дуже вразливий через війну та непідконтрольні території. Звісно, ми не робили воркшопи на непідконтрольних територіях, але, наприклад, в Маріуполі та в Кривому Розі. Там ми намагалися підтримати університети, а також переміщені виші із Донбасу. Це одна частина", - пояснює Катрін Франке.

Інша частина була стратегічною – воркшопи проводили для менеджменту університету.
Ми з ГО "Вище" та Наталею Старинською співпрацювали в Програмі Кампусів, і була щаслива, коли Наталя запросила мене для участі в цьому проекті.

  • По-перше, я обожнюю свою роботу і люблю ділитись досвідом.
  • По-друге, цей проект пропонував можливість "заразити" нашим підходом до викладання тих викладачів, які не можуть приїздити до нас до Києва.
  • Ну і по-третє, я ніколи раніше не була, ні в Маріуполі, ні в Кривому Розі, та й у Вінниці лише раз. Для мене участь в цьому проекті почалась з навчання.

Проект передбачав ряд тренінгів педагогічної майстерності за розробленою HDS програмою. Як тренер-фасилітатор, перш ніж проводити такий тренінг, я мала з ним досконало познайомитись. А найкращий спосіб зрозуміти суть, методику та глибину тренінгу - це прожити його як учасник. Тому я поїхала до Німеччини, де разом навчалася з викладачами з різних країн. Я не могла навіть уявити, як вплине на мене участь в цьому проекті.

Бершадська Ольга
На думку Катрін Франке, однією з проблем вищої освіти в Україні та світу є традиційна модель викладання.
Якщо описувати традиційного викладача, то це викладач, який дуже сфокусований на тому, щоб бути тим, хто знає все, тим, кого поважають за це знання. Тим, у кого є авторитет у студентів.

Їм важливо підтримувати такий статус і важко переналаштуватися на фасилітацію, тобто трохи відступити від цього експертного світу та авторитетності і дати більше простору студентам. Це те, що ми називаємо переходом від викладання до навчання.

Це не просто давати інформацію студентам, а давати їм простір для того, щоб вони могли вчитися самі.

Катрін Франке
З результатами проєкту 2019 можна ознайомитись тут.
Про проєкт 2020
У 2020 році Катрін Франке разом із ГО "Вище" ініціювали продовження проекту, яке отримало назву "Зміцнення викладацької майстерності в Україні". Ідея була в "надбудові" на досвіді попереднього року, і зазнала багатьох змін в результаті впливу зовнішніх чинників - епідемії та локдаунів. Відповідно, остаточна версія проекту складалась із:

  • Тренінгу освітніх тренерів
  • Онлайн курсу з викладацької майстерності
  • Відкритого онлайн курсу "Зміцнення викладання та організаційного управління в університетах.

Мета проекту була:

  • посилення професіоналізму викладачів східних та переміщених університетів,
  • укріплення спроможності всіх університетів розвивати викладацьку майстерність на інституційному рівні,
  • зміцнення спроможності завідувачів кафедри та гарантів програм ЗВО України щодо вдосконалення освітніх програм.

Ідея продовження проекту в 2020 була про сталість розвитку.
Ми запросили всіх учасників тренінгів з викладацької майстерності 2019 податись на конкурс заявок. З 33 отриманих заявок були відібрані 14 учасників, переважно зі сходу України. Важливим критерієм відбору була участь в попередніх тренінгах, а також отриманий звіт про впровадження практик за результатами участі.

Це буде важливе не лише через те, що тренінг 2020 був продовженням попереднього, важливо було також, щоб учасники та тренери були знайомі, адже цього року тренінг планувався в дистанційному форматі. Наступною по важливості була мотивація учасників

Наталя Старинська
28 вересня розпочався Тренінг освітніх тренерів.

Він складався з трьох частин. Перша частина - безпосередньо тренінгова - тривала місяць (28 вересня - 22 жовтня), і була не стільки інструментальною, скільки рефлексивною. Учасники мали сформувати план власного тренінгу, знайти партнера (тренінги мали проводитись у тандемах), зрозуміти, як організувати роботу групи в дистанційному форматі.

Не менш важливою частиною була друга частина тренінгу: самостійна підготовка учасників до власного заходу. В цій частині передбачався супровід, з яким блискуче впоралася Ольга Бершадська, зазначає Наталя Старинська.

"В результаті, не зважаючи на епідеміологічну обстановку (троє тренерів перехворіли на Covid-19), дистанційні умови (лише один тренінг вдалось провести в офлайн форматі) та загальну зайнятість викладачів в кінці року, наші тренери успішно справились із останньою частиною тренінгу: самостійно провели 7 тренінгів з викладацької майстерності для більш ніж 80 викладачів закладів вищої освіти України", - підсумовує Наталя Старинська.

Тренінги стосувались планування курсу і оцінювання, зворотного зв'язку і методів фасилітації. Всі учасники тренінгів мають можливість отримати сертифікати за умови надання звіту про впровадження нових практик у своє викладання та поширення інформації з тренінгу серед колег.
Про результати
«Наш проєкт – це невеликий проєкт. І ми не можемо змінити всю систему вищої освіти в Україні. В Україні сотні університетів, і там багато роботи. Але ми почали з малого. І я впевнена, що учасники проєкту принесуть свій досвід в університети, і зміни розпочнуться. Це те, чим я горджуся в нашому проєкті», - зазначає Катрін Франке.

Результати вона бачить у конкретних викладачах, які були учасниками тренінгів.

«Насамперед, я побачила те, що воркшопи для багатьох учасників були чимось абсолютно новим.

І це, зокрема, було через те, що атмосфера не була ієрархічна, це була відкрита та конструктивна атмосфера і викладачі могли бути там активними. Це не було так, що одна людина стоїть перед ними і все розповідає. Це було інтерактивно, і так вони справді могли бачити, наскільки іншим може бути навчання та викладання в університеті. Тому це був дуже практичний досвід. А це дуже важливо в нашому проєкті», - розповідає Катрін Франке.

22 грудня ми привітали наших 14 тренерів та під час теплої та зворушливої зустрічі видали сертифікати.

80 викладачів університетів, які брали участь в тренінгах з викладацької майстерності також мають змогу отримати сертифікати.

Вдячність всім хто був причетний до цього - всім 14 тренерам за активну участь, тренерам тренерів - Ользі Бершадській (ГО Вище) та Каролі Кункель (Німеччина), організаторам - Наталі Старинській (ГО Вище) та Катрін Франке (HDS, Німеччина). Також - Міністерству закордонних справ Німеччини за фінансову підтримку.

Детальніше про проєкт можна прочитати за посиланням.
Про плани
«Ми вже подалися на проєкт на наступний рік, і ми хочемо продовжити те, що почали. Але не обов'язково, щоб в майбутньому до України постійно приїжджали німецькі експерти та проводили тренінги. Я думаю, що згодом українці мають робити це самі», - зазначає Катрін Франке.

Також німецькі колеги планують перенести цей досвід на інші країни, зокрема, на Білорусь та Грузію, тому що, на їхню думку, в Україні вони зібрали багато хорошого досвіду.

«Є така метафора: ви можете зловити рибу і дати її людям або ж дати їм вудку, за допомогою яких вони впіймають рибу самі. І це те, що ми хочемо зробити. Ми хочемо дати такі інструменти для розвитку власного викладання. Це те, що ми хочемо продовжувати робити наступного року.

Ми хочемо знову підтримати і підвищити кваліфікацію учасників, які можуть принести це у свої університети», - додає Катрін Франке.
Текст в рамках проєкту "Зміцнення викладацької майстерності в Україні", що фінансується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt (twitter: https://twitter.com/AuswaertigesAmt). #CivilSocietyCooperation