Унікальні за власним вибором
Ми продовжуємо спецпроект «Go higher, Education!», присвячений майбутньому вищої освіти. У новому тексті циклу розповідаємо про топ-5 особливих університетів за версією освітніх експертів «Вище»: досліджуємо, в чому секрет їхньої успішності та як їхній досвід можуть використати українські виші.

Сучасні університети – не лише місце, де можна здобути престижну освіту, а значно більше. Це справжні think tanks, центри, що успішно взаємодіють з місцевими громадами, бізнесом, органами влади; ведуть дослідження та експерименти, а також першими впроваджують інновації та нові технології. Об'єднують спільноту інтелектуалів та розвивають викладацьку майстерність. І цей перелік можна продовжувати. Чого ж можуть повчитися українські навчальні заклади у п'яти унікальних світових університетів?
Делфтський технічний університет (Technische Universiteit Delft), Делфт, Нідерланди
Спеціалізація: інженерна справа, архітектура, природничі та прикладні науки
Рік заснування: 1842
Кількість студентів: понад 20 тис студентів зі 100 країн світу
Чому в них варто повчитися: постійним дослідженням та застосуванню їх результатів для вирішення реальних проблем та викликів

Делфтський технологічний – найстаріший технічний університет у Голландії (а також один з найсильніших університетів технічного спрямування у світі), і водночас один з найсучасніших – він відомий чудовою інфраструктурою, великою кількістю інновацій, а також входить до асоціації технічних університетів Європи IDEA.
Серед навчальних програм університету – архітектура, громадський та промисловий інжиніринг (ця програма входить до топ-5 найкращих навчальних програм в світі), а також факультет природничих наук із програмами з астрофізики, матеріалознавства та хімії. Університет також приділяє велику увагу напрямку інтернет-технологій та комп'ютерних наук.

Окрім навчального процесу, Делфтський технологічний зосереджений також на міждисциплінарних дослідженнях. Основні напрямки: енергетика, архітектура, урбаністика, інфраструктура, технологічні процеси. Більшість розробок нерозривно пов'язані з питаннями практичного застосування їх результатів. Саме тут були розроблені моделі надшвидкісного автомобілю, що працює на сонячній енергії, хмарочосу з гнучкого скла, робота-футболіста тощо. «Дефлтський технологічний університет відомий тим, що там зосереджені на питаннях, актуальних для Голландії: це смарт-агро, розумне місто, управління містами, збір даних тощо, – говорить освітній експерт Микола Скиба. – Студенти працюють з практичними кейсами, проблемами та викликами: цей підхід дозволяє практикуватись вже під час навчання».

Корнеллський університет (Cornell University), Ітака, США
Спеціалізація: юриспруденція, менеджмент, інформаційні технології, медицина, інженерна справа, мистецтво та архітектура
Рік заснування: 1865
Кількість студентів: понад 23 тис.
Чому в них варто повчитися: взаємодії з містом, системному розвитку місцевої молоді

Співзасновником Корнеллського університету, що розташований у Ітаці (350 км від Нью-Йорка), є місцевий муніципалітет, а земельну ділянку майбутньому університету свого часу надав сенатор Езра Корнелл, чиї ім'я нині і носить навчальний заклад.

Вже до середини ХХ століття кількість студентів університету досягла 20 тисяч. Корнелл досить швидко став символом успішних досліджень та наукових інновацій: наприклад, університет став одних з перших вищих навчальних закладів, що почали використовувати електричне освітлення (для цього застосовували динамо-машину).

У нульових Корнелл вийшов на міжнародний рівень, відкривши ряд кампусів у різних країнах світу: в Катарі, Індії, Сінгапурі, Китаї. Нині в університеті навчається понад 23 тисячі студентів з 122 країн світу. Корнелл – один з восьми університетів знаменитої Ліги плюща. За півтора століття з його стін вийшло понад 40 майбутніх нобелівських лауреатів та сотні відомих науковців та культурних діячів. А цьогоріч Корнелл посів 14-й рядок серед 50 найкращих університетів світу за версією QS World University Rankings.

Проте престижність і висока якість освіти – ще це все. «Корнеллський університет активно співпрацює з містом, взаємодіючи з громадським транспортом, локальною інфраструктурою, соціально-урбаністичним контекстом, - говорить Микола Скиба. – Місцеві бізнес-компанії та влада місто приходять до університету із проблеми та практичними ситуаціями, на д вирішенням яких університет працює. Також я б назвав визначною особливістю Корнелла те, як університет бачить молодих людей: спільно з містом він допомагає їм розвиватися, і таким чином транслює та популяризує власні цінності».
Мак'юенський університет (MacEwan University), Едмонтон, Канада
Спеціалізація: бізнес-адміністрування, менеджмент, комунікації, мистецтво, прикладні та соціальні науки
Рік заснування:
1971
Кількість студентів:
близько 19 тис.
Чому в них варто повчитися:
взаємодії з місцевою громадою, розвитку викладачів та інклюзивному підходу


Наймолодший заклад цього переліку, університет Гранта Мак'юена розташований у столиці канадської провінції Альберта Едмонтоні. Заснований у 1971 році, він вважається одним з найкращих університетів провінції. 2013 року навчальний заклад посів перше місце у рейтингу Canadian University Report.
Оскільки Канада є федерацією, то фінансування та так званий «мандат» усі канадські університети отримують від керівництва провінції. Мак'юенський університет має мандат «teaching university» – це означає, що заклад фокусується не на проведенні досліджень, а на викладанні. Велику увагу тут приділяють якості викладання, та навчанню, орієнтованому на студентів (learner-centered teaching). Для цього в університеті створено декілька центрів: із впровадження нових технологій, з розвитку викладачів тощо. Викладачам пропонують різноманітні програми та заходи, а також підтримку у проведенні досліджень ефективності технік викладання.
«В Мак'юенському університеті мене найбільше вразив фокус на місцеву спільноту та співпрацю з громадою міста, - говорить освітня експертка, співзасновниця проекту «Вище» Наталя Старинська. – Заклад розташований у середмісті: навколо – і центр міста, і бізнес-район, і бідні квартали. Університет поставив собі питання: чи є він стіною, що розмежовує багаті та бідні квартали, чи містком для діалогу? Вирішивши бути містком, заклад заохочує викладачів впроваджувати в курси завдання, що допомагають місцевій спільноті. Також університет проводить заходи до більшої доступності кампусу для жителів міста, різноманітні дискусії з актуальних для міста питань тощо».
Тартуський університет (University of Tartu), Тарту, Естонія
Спеціалізація: мистецтво та гуманітарні науки, соціальні науки, медицина, природознавство та технології
Рік заснування:
1632
Кількість студентів:
близько 18 тис.
Чому в них варто повчитися:
практичного підходу до навчання та взаємодії з місцевими органами влади та бізнесом

Один з найстаріших університетів не лише Естонії, але й всієї Північної та Східної Європи, Університет Тарту розташовано в місті Тарту, у 2,5 годинах їзди від Талліна.
Тартуський університет – єдиний вищий навчальний заклад з країн Балтії, що входить до престижної Коїмбрської групи (Coimbra Group), асоціації найстаріших світових університетів. З університету, відомого не лише високим рівнем навчання, але й серйозним ставленням до дослідницької роботи, свого часу вийшло багато вчених. Сьогодні він посідає чільне місце в рейтингах найкращих університетів. Наприклад, 2016 року увійшов до рейтингу найкращих університетів QS World University Rankings, посівши 314 місце серед 4000 провідних світових навчальних закладів.
Студенти тут вчаться одразу ж застосовувати отримані знання на практиці, в тому числі – виконуючи завдання для бізнес-організацій. Це дає їм можливість отримати реальну практику, додати до резюме рядок про перший досвід роботи та отримати зворотній зв'язок від професіоналів. «Усі сторони ставляться до такої співпраці дуже серйозно: студенти розуміють, що результати їхньої роботи будуть використані компаніями, а ті, в свою чергу, надають університету зворотній зв'язок щодо виконаних завдань, - говорить комунікаційна експертка, співзасновниця проекту «Вище» Анастасія Нуржинська.
Ягеллонський університет (Uniwersytet Jagielloński), Краків, Польща
Спеціалізація: юриспруденція, менеджмент, історія, філологія, фізика, математика, астрономія, природничі науки, міжнародні та політичні студії
Рік заснування:
1364
Кількість студентів:
понад 50 тис
Чому в них варто повчитися:
залученню студентів до навчального процесу, застосуванню інструментів онлайн-освіти

Найстаріший заклад нашого переліку (і один з найстарших в Європі) – Ягеллонський університет в Кракові. Університет був заснований у ХІV столітті Казимиром ІІІ, а 1400 року реформований Владиславом ІІ Ягайлом, за що пізніше і отримав свою сучасну назву.
Сьогодні університет може похвалитися 15 факультетами, фантастичною бібліотекою із величезною колекцією середньовічних рукописів та вдалим балансом між фундаментальною університетською традицією та сучасним підходом до освіти.
Університет постійно працює над відкриттям нових навчальних напрямків та дослідженнями з різних дисциплін. Відмінною рисою навчального закладу є сучасний підхід до освіти, та застосування інноваційних технологій у навчальному процесі. Зокрема, університет приділяє велику увагу сучасним освітнім форматам, зокрема онлайн-навчанню.

«В Ягеллонському університеті є департамент, що займається лише онлайн-інструментами навчання, – говорить Анастасія Нуржинська. – Тут розробляють онлайн-курси та інструменти для викладачів, допомагають адаптувати контент. В цей напрямок роботи потрібно інвестувати, але й результати це дає чудові: на одному навчальному курсі можна зекономити 1 млн євро – лише за рахунок того, що його непотрібно викладати «вживу». Також в університеті кімната для віртуальних занять , де студенти можуть слухати онлайн лекції викладачів з усього світу. Ще в Ягеллонському університеті студенти старших курсів готують тестові завдання для студентів молодших курсів. По-перше, це дозволяє зекономити час викладача, а по-друге, дає студентам змогу краще засвоїти матеріал, адже найкраще навчаєшся, викладаючи».