Усе, що ви хотіли знати про створення онлайн курсу: практичний гід

Експерт по комунікаціям Програми "Культура і креативність", викладачка НаУКМА Анастасія Нуржинська розповідає, навіщо і як створювати онлайн курси та чому це ефективний промо-інструмент у соціальних проектах.
Досвід
Я записала свій перший онлайн курс три роки тому на Prometheus, який тільки розпочав свою роботу. Тоді я відчувала, що частину матеріалів, які викладаю під час пар, студенти можуть з легкістю проходити онлайн.
Три роки потому я розробила платформу з 14 онлайн курсами для Програми «Культура і креативність». Їх сертифікати отримали понад 5 тисяч слухачів, а 82% учасників відмітили, що будуть використовувати отримані знання у своїй роботі.
Чому вам варто створювати онлайн курси?
По-перше, це позитивно впливає на бренд вас як викладача та експерта, чи на репутацію того, кого ви залучаєте як ведучого вашого курсу. Наприклад, того ж року, що я записала курс на Prometheus, мене номінували як одну з 10 найсильніших PR-профі країни за рейтингом MMR.

По-друге, онлайн курси допомагають систематизувати знання.
Крім того, з тих людей, що проходили онлайн курси на "Культурі і креативності", 2 тисячі слухачів шейрили сертифікати в соціальних мережах. Учасники писали відгуки, ставили питання і, звичайно, дякували за ці курси. Ця взаємодія відбувалася в соціальних мережах і робота "Культури і креативності" ставала більш відомою.

Це працюватиме і для вашої організації: якщо ви створите якісний онлайн курс, слухачі будуть ділитися на сторінках сертифікатами та враженнями. Наприклад, відвідуваність сайту Програми «Культура й креативність» зросла до півмільйону переглядів, а на Facebook до нас приєднались понад 30 тисяч підписників.
Курси на «Культурі й креативності» стосувалися фінансування та управління культурними проектами, і сьогодні ми бачимо позитивні зміни в секторі: все більше і більше організацій створюють ефективні проекти.
Виклики
Але існують і складнощі. Середній відсоток людей, які повністю пройдуть курс - 10-13% від кількості зареєстрованих. Причини для цього різні, але така статистика трапляється і в найкращих онлайн курсах світу. Сучасна людина перевантажена інформацією та завантажена роботою. Більше того, слухач може вирішити, що курс не відповідає професійним цілям, або є недостатньо цікавим, чи просто буде відволікатися на інші справи і не дослухає до кінця.

Інший виклик, до якого ви маєте бути готові, — це робота із запитаннями та коментарями. Наприклад, під час роботи над курсом на Prometheus, ми отримали більше 500 коментарів. А працюючи з «Культурою і креативністю», ми відповіли на 2 тисячі коментарів на Facebook. Це велика робота: крім того, що вам потрібно розробити курс, просувати його, ви ще маєте працювати із питаннями користувачів та технічними проблемами. Необхідно спланувати, як ви будете вирішувати проблеми, хто буде за це відповідальним і які ресурси необхідно передбачити.
Мотивація студентів
Що мотивує учасників прослухати курс до кінця? Існують два типи мотивації: внутрішня та зовнішня. Зовнішні мотиватори — це можливість отримати сертифікат, додаткові бали за деякі завдання або, навпаки, покарання за невчасно виконане завдання.

Але внутрішні мотиватори, до яких відноситься розуміння важливості знань,відчуття приналежності, цікавість, можливість вдосконалювати свої навички, є більш сильними. Ви можете бути впевнені, що людина, яка керується внутрішніми мотиваторам, зрозуміла курс і буде використовувати отримані знання. Але це залежить від того, чи ви змогли пояснити, як знання допоможуть людині у майбутньому, чи ви встановили дружню атмосферу, чи задіяли різні формати навчання.
10 головних правил створення онлайн-курсу
Висока якість відео. Разом з збільшенням кількості відео контенту, вибагливість користувачів до якості відео збільшується.

Оформлення. У своїй роботі ми також використовували інфографіку та багато працювали над візуальним оформленням курсів. Усі користувачі відмітили, що інфографіка - важливий інструмент для того, щоб резюмувати інформацію з курсу. Візуальний матеріал також шейрили і використовували окремо як чекліст.

Мова. Якщо ви вирішили зробити курс з іноземним експертом, необхідно спланувати як ви виглядатиме переклад і чи буде він зручним для користувачів.

Просування курсу. Існує велика конкуренція серед онлайн курсів, тому варто продумати про способи його просування.

Робота з коментарями та технічні питання. Зазвичай, виникають технічні проблеми, тому варто вчасно їх вирішувати.

Робота зі "складними" та негативними студентами. Варто розробити правила використання курсу та знати, на якому етапі ви припините відповідати на негативні коментарі. Правила можуть стосуватися заборони коментарів, що мають політичний, релігійний характер, або персональні образливі коментарі. Важливо донести до уваги слухачів ці правила.
Якщо виникає негативна ситуація, ви можете спробувати індивідуально написати користувачу, пояснити ситуацію. Існує «правило двох»: якщо ви двічі намагалися знайти компроміс, але користувач продовжує бути деструктивним і заважає іншим учасникам навчатися, то ви можете перервати навчання цієї людини.

Практичні завдання найбільше подобаються слухачам. Поділіться корисними посиланнями та шаблонами. Наприклад, якщо це курс про комунікації, то приклад комунікативної стратегії чи чекліст ефективного посту у соціальній мережі будуть дуже корисним.

Використовуйте реальні приклади. Це може бути робота із нещодавніми подіями, розберіть їх як кейси.

Поєднайте онлайн та офлайн. Протягом чи після курсу ви можете запропонувати кілька зустрічей слухачам, чи тим, хто успішно завершив курс.

Сертифікат дуже важливий для користувачів. Якщо бренд вашої організації поки не дуже впізнаваний, запросіть партнерів, які посилять репутацію курсу. Також сформулюйте назву курсу та контент так, аби користувач зміг використовувати їх в подальшому працевлаштуванні.
Основні тренди
онлайн-курсів
Сьогодні популярний метод гейміфікації. Деякі курси перетворюються на онлайн ігри, де люди можуть під час гри отримувати нові знання.
Персоналізоване навчання - це коли людина має свого ментора та вчителя, власну навчальну програму. Зазвичай такі курси платні, але мають більшу цінність для слухачів.

Також набуває популярності micro-learning, коли викладаються невеликі теми під час коротких сесій. Або якщо навчання відбувається завдяки роботі та комунікації в групі. Є цікавий приклад невеличких курсів https://gohighbrow.com, які надсилаються кожного ранку на електронну пошту.

Також необхідно звернути увагу на тренди того, як люди споживають інформацію. Наприклад, 50% людей не залишаються на сайті більше 15 секунд. А сучасна людина концентрує увагу не більше ніж на 8 секунд. І тільки 20% з тих, хто прочитав заголовок, прочитають решту інформації на сайті. Потрібно розуміти, що ви конкуруєте з великою кількістю інших інформаційних ресурсів: онлайн-курсами, блогерами, розважальними чи новинними відео та сайтами.

Тому, коли ви створюєте онлайн курс, подумайте як зробити його більш цікавим, динамічним, коротким, практичним, для того, щоб витримати цю конкуренцію.