Як розвивати підприємницькі навички студентів у креативних індустріях: досвід Великобританії

У Великобританії сектор креативних індустрій за останнє десятиліття виріс швидше за інші сектори економіки: на 34% з 2010 по 2015 роки. Проте і він зіткнувся з проблемою - багато фахівців в галузі керуються художнім баченням і пристрастю до створення продукту, а не комерційним фактором. Яких навичок не вистачає креативним підприємцям? І чому їх треба виховувати ще зі студентства - розібралися разом з Британською Радою в Україні та програмою з розвитку підприємницької освіти Creative Spark.
Що роблять британські університети
Дослідження системи вищої освіти Великої Британії, проведене Британською Радою показало, що приблизно половина з 169 державних вузів країни забезпечують широку освіту в галузі бізнесу та підприємництва, розвиваючи у студентів підприємницькі навички без прив'язок до спеціалізованих факультетів. Студенти вивчають загальні рекомендації та практичні аспекти ведення бізнесу, знайомляться із методами проведення дослідження ринку, просування продукту тощо. Але окрім знайомства із загальними принципами підприємництва, часто університети пропонують набагато ширші можливості аж до підтримки студентських стартапів та виконання завдань для діючого бізнесу.
Основне завдання університетів – слідувати ключовим світовим трендам і зміцнювати підприємницьку майстерність, що є однією з найкращих інвестицій, яку ми можемо вкласти в наших студентів.
розповідає представник Університету Редінга (University of Reading) Максим Беліцький.
Ось декілька прикладів програм, які об'єднують творчі навички з підприємництвом:

  • Інститут танцю і драми: магістерська програма «Танець і креативне підприємництво»;

  • Голдсміт (Лондонський університет): програма «Креативне та культурне підприємництво» з можливістю різних спеціалізацій, таких як мода, медіа, музика, театр та ін .;

  • Лондонський університет мистецтв: магістерська програма «Підприємництво та інновації в моді»;
У Великобританії, особливо в умовах, коли плата за навчання зросла до 9 000 фунтів стерлінгів за навчальний рік, студенти прекрасно розуміють, що вони мають максимально ефективно використовувати свій час для навчання.
розповідають в Anglia Ruskin University.
За словами представників університету, критичне мислення та аналітичні навички, набуті в рамках їх основних досліджень, безцінні, але всім студентам потрібно надати можливість доповнити свої професійні навички за допомогою курсів або модулів з підприємництва. Це допоможе збільшити шанси почати бізнес після закінчення університету.


У Бедфордширдському університеті підприємці беруть участь в розробці бізнес-курсів. Також в університеті є відділ інновацій та підприємництва, який організовує навчальні заходи для місцевих бізнесменів і надає можливості для роботи зі студентами та співробітниками з питань розвитку та підвищення ефективності бізнесу. Університет запрошує спікерів-практиків і залучає студентів до реальної роботи.
Інструменти для розвитку підприємницьких навичок
Дослідження показало, що найактивніше в університетах Великобританії використовують такі інструменти для розвитку підприємницьких навичок:

Навчальні заняття

Теми навчальних занять зазвичай присвячені напрацюванню навичок і знань, необхідних для розвитку кар'єри підприємця. На базовому рівні це поліпшення розуміння бізнесу в цілому і здатності до працевлаштування. Серед найпопулярніших тем:

  • Запуск власного бізнесу

  • Особливості роботи на фрілансі

  • Бізнес-навички

  • Майбутнє індустрій
Приклад: Лондонський університет мистецтв ( UAL )
UAL пропонує програму з 30 семінарів в рік; всі вони адаптовані до конкретних і унікальних потреб творчих студентів, з акцентом на розвиток навичок ведення бізнесу та підприємництва для забезпечення майбутнього успіху. Тут виявили, що важливо правильно залучати студентів, які навчаються на творчих факультетах до підприємницьких програм - рекламувати так, щоб вони були адресовані саме творчим людям.

Це підтверджує досвід університету Едінбурга – дуже мало студентів творчих спеціальностей відвідали тренінги по стартапах, але коли провели такий же захід під назвою «Тренінг для креативних індустрій», студентів прийшло багато.
Стажування

Стажування у діючому бізнесі знаходять або університети, або самі студенти. Переважно вони тривають повний навчальний рік і передбачають певний рівень фінансової винагороди. Щороку програми приймають обмежену кількість студентів на конкурсній основі, тому учасники зазвичай мають високий рівень навичок і отримують ролі, відповідні до їх підготовки та інтересів. Під час стажування вони працюють в компаніях над вирішенням реальних практичних задач, наприклад, проводять аналіз ринку, займаються комунікаціями, залученням клієнтів, тощо.


Деякі корпорації і великі компанії Великобританії також пропонують програми річних стажувань для того, щоб заповнити кадровий дефіцит молодими талантами. Наприклад, компанія Zendesk пропонує річне стажування для студентів у сфері маркетингу. Від стажера очікують допомоги в реалізації маркетингових кампаній, підтримки заходів, тощо. Також популярні літні стажування, під час яких студенти можуть попрацювати відеограферами, асистентами дизайнерів, відточити навички в анімації або взяти участь в організації кінофестивалю.


Досвід підприємництва

На відміну від стажування, досвід підприємництва пропонує студентам, у яких є життєздатна ідея і бажання розвивати свій бізнес, можливість рік побути підприємцем. Такі студенти повинні пройти серйозний процес затвердження - потрібний розроблений бізнес-план, стратегія на рік, успішне проходження співбесіди та/або пітчинг для університетських викладачів.
Приклад: університет Лідса
Центр бізнесу і підприємництва в університеті Лідса проводить програму «Рік підприємництва» та пропонує чотири місця для студентів-другокурсників з чітким бізнес-планом і бажанням розвивати власну справу на третьому році навчання.

Студенти, що потрапили на програму, отримують стипендію в сумі 5000 фунтів для оплати витрат на проживання, консультування від університетського центру бізнесу і підприємництва, підтримку бізнес-ментора, доступ до рекомендацій по стартапам і офісне приміщення.
Робота з кейсами з індустрії

Для створення наближених до життя навчальних ситуацій, студенти в групах - часто разом з викладачем або іншим представником університету, або під його наглядом - працюють над реальними завданнями від місцевих або регіональних компаній. Це можливість отримати практичний досвід в ключових бізнес-навиках, оцінити реальні приклади, створити рішення і знайти відповіді на бізнес-питання з реального життя.


Все більш популярною формою групової роботи над практичними завданнями стають хакатони. Обмежена в часі інтенсивна робота над вирішенням реальної проблеми, часто разом зі студентами з інших факультетів, дозволяє швидко перейти від теорій до практики і навчитись взаємодіяти із спеціалістами інших профілів або дотичних сфер, яка залучаються відповідно до теми хакатону. Часто хакатони проводяться як змагання між університетами.


Схеми наставництва

Університети приділяють додаткову увагу цьому компоненту, оскільки наставництво - це хороший спосіб для студентів зав'язувати знайомства і розвивати свою кар'єру поруч з людиною, яка не просто знає індустрію, а ще й працює в тій же спеціалізації, яку вони обрали. Часто менторами для студентів стають випускники або спонсори університету.


Конкурси та нагороди

«Досить часто у студента - та й кого завгодно - може бути бізнес-ідея, але вони не впевнені в її життєздатності або не знають, як отримати для неї підтримку. Конкурси - шанс показати свою ідею, що справді підвищує їх впевненість в собі, особливо якщо вони потрапляють в список фіналістів», - розповідає Емма Тетчер, підприємець-практик, Лондонський університет мистецтв (UAL).


Замість конкурсів, зосереджених лише на фінансуванні, кілька університетів проводять альтернативні змагання для розвитку навичок - бізнес-акселератори та навчальні бізнес-програми.


Такі програми часто доволі структуровані, об'єднують навчальні семінари, наставництво, пітчинг і іншу діяльність для розвитку навичок, щоб учасники могли розробляти свою бізнес-ідею протягом декількох місяців. Важливо не проводити відсів на самому початку конкурсу, оскільки така практика може розчарувати учасників і зробити для них неможливим доступ до важливого навчання і досвіду.


Послуги інкубаторів

Основна мета інкубаторів - вирощувати бізнес-ідеї з їх виникнення до запуску бізнесу і підтримувати далі. Ідею розглядають, оцінюють її потенціал на ринку і надають підприємцям або командам інструменти, ресурси, професійні контакти та інформацію, щоб бізнес-ідея стала успішною.
У цьому напрямку можна виділити дві моделі, одна з яких акцентована на студентах, а інша пов'язана з наданням послуг:

  • Навчальні програми-інкубатори - надають бізнес-рекомендації та можливості навчання для студентів (а часто і для співробітників університетів);

  • Центри підприємництва з послугами інкубаторів на комерційній основі - зазвичай не мають програм навчання бізнесу та підприємництва для студентів, але вони все ж актуальні завдяки своїм ресурсам, багато з яких використовують студенти. В рамках цієї моделі також існує реальна можливість інтегрувати навчання студентів. Програми – від неформальних пропозицій до офіційних програм на кілька місяців. Одна унікальна магістерська програма, навіть, заснована на інкубаторі для реального бізнесу.
Партнерства і спільні програми

Цей напрям стосується співпраці університетів з іншими організаціями для створення чи впровадження ініціатив підприємницького навчання. Одним із прикладів є програма Creative Spark - п'ятирічна ініціатива Британської Ради, в рамках якої університети із семи країн (Україна, Казахстан, Узбекистан, Киргизстан, Азербайджані, Вірменія та Грузія) співпрацюють із британськими університетами-партнерами та разом розвивають підприємницькі навички у студентів.

Бедфордшський університет (University of Bradford) є одним із учасником програми. Його представники діляться власним досвідом, як розвивати підприємницькі навички у студентів:


"Ми просимо студентів брати участь у всіх навчальних програмах, які сприяють розвитку навичок. Також для усвідомлення важлива рефлексія, аудиторне навчання основам та гостьові лекції для знайомства з реальним досвідом практиків. Практичні заняття і гейміфікація теж грають роль", - розповідає представник університету Янінг Дуан та називає такі правила вдалої навчальної програми:


  • Впровадити підприємницьку освіту як позитивну розвиваючу діяльність.

  • Заохочувати самооцінювання для студентів, щоб ті зрозуміли, наскільки добре розвинули свої навички

  • Пов'язати навчання з прикладами підприємців і перевагами, які вони приносять бізнесу.


В Бедфорширі діє проект дослідницької лабораторії. Якщо креативні працівники схильні творити креативні інновації, абстрагуючись від факторів реального життя, лабораторія змушує їх задуматися про соціальні, економічні, екологічні та технологічні контексти, що впливають на їх роботу. Інкубація ідей, створення партнерських відносин та розвиток ділових навичок - все це допомагає студентам розглянути їх практику в підприємницькому контексті для формування нових креативних підприємств.


У Кардіфському університеті, який теж є учасником програми Creative Spark, функціонує проект «Mind Your Own Business» (MYOB). Його мета - навчити студентів співпрацювати задля досягнення бізнес цілей. Студенти збираються у креативну групу, щоб створити нове підприємство, що передбачає брендинг, маркетинг і продаж продуктів для отримання прибутку. Цей процес запускають з невеликим інвестиційним початковим фондом на кожну групу. Команди повинні окупити це після своїх продажів. На реалізацію проекту виділяеться 200 годин протягом 5 тижнів і він оцінюється в 20 академічних кредитів, тобто є частиною навчання.


В університеті розповідають, що студенти досягли відмінних результатів у проекті, і на сьогоднішній день всім вдалося повернути початковий фонд. Цілі навчання включають підвищення впевненості в навичках ведення переговорів при визначенні загального напрямку креативного проектування та плануванні плану бізнес-пропозицій.
Порада для викладачів - не робіть вигляд, що знаєте все, зробіть так, щоб вас вели студенти
рекомендують в університеті Рудінга.
Для університетів, які також хочуть взяти участь у програмі Creative Spark та розвинути підприємницькі навички у студентів, є можливість податися на програму до 12 травня.

Більше про програму та успіхи українських університетів можна прочитати тут.