Про курс
Новий онлайн-курс для викладачів від Дзвенислави Новаківської, фахівчині з візуалізації даних та презентаційних вмінь, покликаний дати розуміння та інструменти, як максимально чітко та цікаво доносити знання до студентів. Детальніше>>>
Про курс
Цей онлайн курс розроблений для того аби ви розпочали свій шлях до вироблення нової системи створення презентацій. Я підкажу вам природні моделі комунікації з людьми, які допоможуть утримувати їх увагу , будувати довіру і формувати партнерство. За їх допомогою ви також на етапі підготоки працюватимете швидше і якісніше.

Ваші презентації вражатимуть наглядністю, доступністю у розумінні та вмінням надихати. Найкращі промови світу власне мають в своїй основі три опори: факти, історії та ілюстрації.

В рамках цього курсу ми будемо говорити про те, як творити власними руками вражаючий дизайн ваших презентацій. Водночас, правила та лайфхаки ви легко зможете застосовувати при створенні кліпів, брошур, плакатів чи інфографік.
Дзвенислава Новаківська
Авторка курсу
Експертка і практикуюча тренерка у сфері візуалізації інформації та розвитку презентаційних/комунікаційних проектів для бізнесу та НГО, які допомагають будувати простір довіри до ідей, що змінюють майбутнє.

Дзвенислава є запрошеною лекторкою на програмі «Майстерність публічного виступу» в KMBS, а також викладачкою в MBA KIDS. Є співавтором тренінгу для лідерів думок «Здорова і смачна презентація» та автором численних воркшопів і навчальних програм, а також часто виступає в ролі ментора чи/і фасилітатора для креативних комунікаційних проектів в соціальній сфері. Дзвенислава є випускницєю факультету журналістики у Львівському державному університеті ім.Франка, має MA in European Studies LKU, Belgium, та закінчила Design Thinking crash course at Standford University, USA.
ON-LINE КУРС
Ефективні презентації
До Вашої уваги 5 коротких відео лекцій, конспекти та додаткові матеріали. Ознайомтесь з матеріалами, щоб пройти тест та отримати сертифікат наприкінці курсу.
ЧАСТИНА 1
ЧАСТИНА 2
ЧАСТИНА 3
ЧАСТИНА 4
ЧАСТИНА 5
Покидаємо «копіпасторію»
В цій частині ми поговоримо, чому інформаційна «мівіна» не працює і як допомогти вашій аудиторії побачити ваші ідеї в джунглях повсякденних даних.
Покидаємо копіпасторію - конспект
В цій частині ми поговоримо, чому інформаційна «мівіна» не працює і як допомогти вашій аудиторії побачити ваші ідеї в джунглях повсякденних даних.

«Дизайн - це не те, як речі виглядають, а те, як вони функціонують», - говорив Стівен Джобс. Вміння якісно презентувати інформацію допомагає сьогодні не лише продавати товари та послуги. Візуальні історії стають зарядом, що допомагає лідерам думок запалювати своїми промовами серця тисяч. Вони ж допомагають людям надихатись новими знаннями та можливостями і починати зміни на рівні компаній чи спільноти.

Більшість людей починають свою роботу над презентаціями з того, що відкривають улюблену програму і … зависають над пустим слайдом. Потім, щоб побороти страх пустого листка, відкривають уже існуючи презентації і напихають їх в один файл. Така «копіпасторія» нагадує смітник без логіки, ситеми і точно без натяку на натхнення. Бо є мало шансу, що такий підхід допоможе вам показати, в чому смисл вашої комунікації. Якщо немає смислу в презентації, то може не варто стартувати з презентацією?

Натомість я запрошую вас в «креаторію».

  • Дайте мені точку опори і я зрушу світ» - казав великий знавець складних систем цього світу Архімед. І цей підхід вам згодиться не лише для презентацій винаходів, нових продуктів чи підходів, а й для звичного звіту чи навчального матеріалу. Ми спиратимемо нашу роботу одразу на двох точках: ідеї та цілі.

  1. Ми починаємо «креаторію» з прописання ідеї, яку б ви хотіли донести до аудиторії. Одразу скажу, що це не тема, яка потім з'явиться на титульному слайді. Це ваше обгрунтування собі, а потім і вашим слухачам, що ваш виступ вартий проінвестованого часу. Ідея стане точкою опори в презентації та фільтром у вашій підготовці до неї.

В чому суть вашої промови? Що важливе хотіли б донести? Яке коротке резюме ви хотіли б залишити в головах людей, до яких звертаєтесь?

  1. В тому випадку, якщо презентацію готуєте свою власну, то вам варто взяти листочок паперу чи улюблений блокнот і записати усі відповіді, які прийдуть вам в голову

Дуже важливо записувати вручну. Це допомагає вашим думках призупинитись і мозку краще сфокусуватись тут і зараз на осмисленні ідеї.

Якщо ви готуєте презентацію власну, але за завданням вашої компанії чи організації, то варто проінтерв'ювати автора ідеї виступу до того, як почнете записувати свої власні відповіді. Задайте і дослівно запишіть відповіді на ті ж питання. Не покладайтесь на відчуття, що «всі вже і так знають про що ця тема».
Ідентифікації її цілі
Друга опора нашої презентації – це ідентифікація її цілі. Вона допоможе тримати фокус у логічно структурувати вашу промову.
Ідентифікації її цілі - конспект
Друга опора нашої презентації – це ідентифікації її цілі. Вона допоможе тримати фокус і логічно структурувати вашу промову. Адже лише в казках, коли цар посилає героя «туди не знаю куди», то останній натхненно знаходить свій шлях до скарбу. А в нашому випадку наперед потрібно визначитись, куди ми хочемо направити нашу аудиторію. А більш точно, якої реакції ми хочемо досягнути в нашій комунікації?

Оскільки в презентації як в комунікації є дві сторони, тому друге питання є подвійним.

Перший блок питань стосується вашої майбутнього аудиторії.

Хто люди, які слухатимуть вашу промову? Які люди, які читатимуть вашу презентацію? Що потенційно приверне їх увагу до ідеї вашого виступу? Заради чого вони проінвестують свій час у вашу презентацію?

Відповідь на ці питання наштовхне вас на краще розуміння того, хто є ваша цільова аудиторія. На кого в першу чергу ви б хотіли вплинути. І що має прозвучати у вашій презентації, щоб вас хотіли слухати і слідувати вашим ідеям чи закликам.

Друге правило сучасних комунікацій говорить, що вам потрібна власна ціль. Адже якщо ваша промова як подорож, то у безцільному форматі вона кудись призведе, але не відомо чи буде вдалий цей експеримент. Більшість людей чітко ідентифікують напрямок руху і точку прибуття, коли починають свої мандри. Зробіть те саме і ви. Дайте відповідь на питання

«Заради чого ви готуєте свою презентацію?»

Версій відповіді є численна кількість. Та з точки зору цінності нашої презентації як інструмента продажу ідей, знань, вмінь, продуктів та послуг, я б рекомендувала спиратись на модель споживацької поведінки, яка є основою сучасного маркетингу. Модель AIDA (Attention, Interest, Desire and Action) допоможе визначитись, якої реакції ми хочемо досягнути в результаті нашої комунікації. Що ми хочемо, щоб зробила наша аудиторія у відповідь на нашу презентацію.

Цю модель рекомендую брати за основу і на моєму курсі для МВА в kmbs і на своїх тренінгах для фондів та громадських організацій.

Якщо ви належите до експертного кола експертом і є лідером думок, то знаєте, що ваші слова можуть викликати захоплення ідеями і допомагати у прояву інтересу до теми, яку представляєте. Та якісна візуальна історія може спровокувати якісні зміни, які починаються саме з того, що люди починають діяти по-іншому. Три різні реакції і три різних підходи до вибудови комунікації. Наповнення, складність структури та режисура презентації напряму залежить від ефекту, якого ви хочете досягнути у взаємодії з людьми.

Звернути увагу – Зацікавити (спровокувати інтерес до нашої послуги чи проекту, заангажувати нашу аудиторію у спільне дослідження теми) – Викликати реакцію (Спровокувати дію, яка можу бути не лише оплатою за наш товар чи послугу, а й записом на наше навчання чи згода на включення в певне волонтерське коло)

Даючи відповідь на питання про ціль презентації, пропишіть її максимально детально і фактурно. Наприклад, «зацікавити» - викликати зацікавленість у потенційних партнерів у моєму проекті, проявити спільне бачення його розвитку і потенційну вигоду від взаємодії.

«Викликати реакцію» - 50% присутніх на презентації залишать свої контакти з проханням дати більше інформації про можливість подальшого навчання і 10% заявлять про готовність оплатити тренінг найближчим часом.

Такий детальний опис дасть вам можливість буквально побачити результат презентації. Ця картинка проявить нюанси і деталі бажаного результату, зорієнтує на вектор уваги, яких потрібно дотримуватись і допоможе маркувати подорож аудиторії по вашій презентації. Також вона приховує цікавий мотиватор – ви зможете краще оцінити успішність промови, якщо знатимете первинний бажаний результат.

Коли у вас є вже дві точки опори, то ви можете запускати роботу над презентацією наповну і буде впевненою, що в процесі не зіб'єтесь на манівці чи робитимете зайвий пошук контенту чи ілюстрацій. І це вже зекономило вам години часу на підготовку.
«Ага» контент для легендарних презентацій
«Ага» контент для легендарних презентацій - конспект
Якось моя знайома графічний дизайнер розповіла мені про цікавий конфуз з клієнтом. Він прийшов з проханням створити оформлення для його книжки. Тільки от був один нюанс – книжка ще не була написана. Були деякі ідеї щодо того про що вона має бути. Дизайнер відмовилась сказавши «Картинки створюються, щоб робити ваші слова і думки наглядними і зрозумілими для інших. Оформляючи ненаписану книгу я ілюструю власні думки, а не ваші».

Дизайн – це проявлена мудрість. Ми візуалізуємо постійно. Навіть тоді, коли лише говоримо чи пишемо текст. Адже слова працюють з уявою, а букви теж картинки. Тому поява ілюстрацій, графіків, іконок, діаграм та графіків – це не спосіб естетизувати заплутані слова. Їх появі має передувати якісна робота на рівні смислів. Візуалізація покаже або системність та глибину вашого розуміння теми, яку комунікуєте. Або забезпечить вам провал невміння схематично та асоціативно донести свій меседж, який свідчить, що до звертання до аудиторії ви самі не дуже розібрались в темі.

Саме тому до теми ілюстрацій та стилізування презентацій ми дійдемо аж на третій частині цього курсу. А зараз створимо основу нашої презентації, - побудуємо структуру контенту. А для неї нам треба видобути з рою ваших думок саме той, матеріал, який буде найкращим для побудови мосту порозуміння з вашою аудиторією. Зараз думки про презентацію схожі на ком спагетті, де думки прилипли одна до одної, а ми їх будемо розділяти, виділяти і кластеризувати.

Звичка одразу викласти всю ідею презентації на початку вам не допоможе. В менеджменті є цікавий принцип, який говорить, що важкі задачі потрібно вирішувати за принципом поїдання слона – по частинах. Тому і ідею варто презентаувати за таким принципом, розгортаючи її поступово. Те ж стосується вивчення складної теми чи предмету, освоєння нової навички.

Ми кожного дня стоїмо під інформаційним душом. New York Times ще в 2010 році писала, що людина у 18 столітті отримувала десь такий же об'єм інформації, який містить одна їх газета. Сучасна інформаційна ера змушує нас виробляти звичку відфільтровувати, уникати зайвої інформації. Уявіть, що люди, для яких ви почали презентацію, сидять в коробках. Це спеціальний захисний костюм придуманий нашим мозком для вберігання нас від інформаційного та емоційного перевантаження. Вони на початку вашjї розмови ще в своїх думках і телефонах. І в них свій світ знань, переконань і бачень, які допомогли їм сформувати стабільну персональну модель світу. Якщо символічно уявити ефект запальної промови зі страту про всі нюанси і переваги вашої ідеї чи проекту, то це наче ви починаєте фугувати з пожежного шлангу по цій коробці. Не дивно, якщо після такого початку спілкування людина втікатиме від ас чи включить оборону з нападом.

На початку промови вам варто заявити ідею, з якою ви вийшли. Але радше в якості тізера, який заінтригує та зверне увагу. До її формулювання ми підійдем наприкінці блоку. І після того поступово її розгортати, відповідаючи на ключові питання.

Дослідник лідерських промов Саймон Сайнек вивів модель «Золоте коло», яка допоможе вам заволодіти увагою людей і надихати на взаємодію з вами та реалізацію задуманих проектів. Ці запитання він піддивився у кращих промовців, яким довіряють і які маю великий вплив. Саме відповідь на три питання дає можливість у вашій промові досягнути якісного і передбачуваного впливу на аудиторію. Ця модель – чудове підтвердження вислову, що все геніальне – просто.

Чому-Що-Як

Що? Це найбільш очевидне питання. Кожна компанія чи організація на планеті знає що вона робить. Не залежно від рівня фаховості кожен працівник може назвати, що компанія чи організацію пропонує іншим. Що є продуктом чи послугою? Більшість зможуть описати вигляд та вказати основні якості.

Якщо йдеться про певний фах, то більшість людей зможе описати зовнішні ознаки та функціональні особливості в системі? Кожен викладач чи тренер може сформулювати, що за предмет або спеціальність, які він навчає і більшість зможуть сформувати роль курсу в рамках більшої системи навчання і розвитку.

Як: деякі компанії та особистості знають, як створюється продукт чи послуга чи проект. Які дії в компанії та організації передують появі продукту чи послуги на ринку. Дехто може розповісти про комплексний підхід, маркетингову стратегію чи описати унікальну пропозицію компанії чи організації (чим ми відрізняємось від конкурентів). Подекуди є фахівці, які можуть розповісти про те, як їх споживачі користуються продуктами і послугами та в чому їх якісні переваги для конкретної аудиторії.

Чому? (Заради чого?) – найменш окреслене питання. Але важливість його ми вже оцінили на етапі створення опор для нашої презентації. Дуже мало людей можуть сформулювати ЧОМУ вони роблять те, ЩО вони роблять. У чому полягає мета ваша і вашої компанії чи організації? Віра в що надихає людей працювати разом по вашій темі?

Саме якісне осмислення того, що важливим і цінним для вас особисто і для вашої компанії чи організації, допомагає знаходити «своїх» серед аудиторії. Якщо я розумію, що за вашими рекомендаціями та рішеннями стоять не просто компанія, яка вам за це заплатила, чи лінь досліджувати якісь інші методики, а особиста мотивація, то я швидше до вас прислухаюсь. Щоб відповісти на це запитання кращі промовці розповідають історії з власного життя. Адже просто описана цінність може прозвучати як концепція. А люди найчастіше саме з концепцій починають суперечки.

Натомість створіть візуальну історію. Вона допоможе вашій ідеї прозвучати для інших як щось знайоме. Відчути, що «ти і я, - ми однієї крові», бо в нас було схоже минуле, однакове бачення майбутнього і ми віримо в однакові речі. З моєї точки зору саме такий формат є ще й найкращою мотивацією людини визирнути з «коробки», почути вас і почати взаємодію. Бо на відміну від концепцій, історія породжує «ага» комунікації.

Отож, зараз ваше завдання буде полягати в тому, щоб відповісти на ці питання. Для того, щоб ефективно з ним впоратись, рекомендую використати методику, яку я називаю «монтажний стіл». Для цього вам знадобиться листок фліпчарт паперу і стікери трьох кольорів. Ваше завдання полягає в тому, щоб вивантажити усі знання та дані з вашої голови. Випишіть їх на стікери, щоб ви нарешті побачили інформацію, якою володієте. Це дасть зрозуміти об'єми вашої бази знань, яку доведеться потім відфільтровувати для презентації (а в майбутньому це й основа для оперативної підготовки презентацію за тією ж темою, але для іншої аудиторії чи з іншою ціллю). Водночас, така виставка інформації допоможе побачити «сліпі зони». Адже часто ми лише думаємо, що ми володіємо якимись знаннями, а в реальності це лиш назва пустої по змісту коробки.

Важливий принцип для виставки ваших фондів знань – порядок відповіді на запитання по моделі «Золотого кола». Якщо в промові вам варто починати з відповіді на питання «Чому», то в підготовці варто йти по золотому колу в зворотньому напрямку. Спершу вивантажіть інформації, що відповідає на питання «що», тоді «як», а лише тоді «заради чого».

Після того, як виставка з фонду знань готова, візьміть великі стікери і випишіть ключові меседжі презентації. Для цього поверніться до ваших опор – опису ідеї та цілей ваших та потенційної аудиторії. А тепер вам потрібно вибрати з них лише три.

Чому так? Відповідь лежить у відкритті кліпового мислення. Цей підхід у підході до сприйняття інформації та її обробки виявили в першу чергу у покоління «Y». Аналітичне та аналогове мислення застаріло, бо не справяється з задачами оперативної обробки терабайтів інформації. Кожну секунду головний мозок переробляє понад 400 мільйонів бітів інформації, але до знання доходять лише 2000 з них. Іншими словами, 99,9999% інформації, що виливається на вас кожен день, проходить непоміченою.

І це працює не лише в молоді, а в усіх нас. Тому мозок виробив нову систему запам'ятовування. Він робить нарізку «слайдів» для картотеки пам'яті, які логічно зв'язані поміж собою за у певний маленький ролик. Кожен слайд нагадує «карту пам'яті», де є асоціативна картинка та її описова назва. Залежно від важливості теми, цей ролик може складатись від кліпу з трьох до десяти слайдів.

Мій тест Попелюшки гарно показує, чому більшість людей з вашої презентації запам'ятає лише 3 меседжі.

Пригадайте, які завдання виконувала Попелюшка до того, як з'явилась хресна фея і відправила її на бал?

Я задавала це питання в різноманітних аудиторіях за віком, спеціальність та сферою діяльності. Вибірка аудиторію уже понад тисячу осіб. Усі змогли пригадати не більше чотирьох. Хоча з усіх мультфільмів, книжок та кін-версій їх можна назбирати десяток-другий.

Отож, виберіть 3-4 меседжі з огляду на ідею та цілі, які дуже цінно донести до аудиторії в першу чергу, щоб вони були включені в їх «кліп» про вашу презентацію. Один з них має починати вашу спілкування, а значить має бути в зрізі «ага» комунікації. Тобто чимось, з чим аудиторія радше погодиться і не матиме заперечень чи власних трактувань.

Тепер ви можете будувати сторіборд. Тут я пропоную застосувати інший механізм, який вторить візуальній структурі нашої нервової системи. Майнд меп допомагає нам цілісно і водночас структурно побачити матеріал презентації. Він передбачає, що по центру є ідея, яка розгортається в меседжі. А кожен з них отримує в підсилення, пояснення чи аргументацію інші слайди з графіками, ілюстраціями, історіями, кейсами чи алгоритмами. Це дає змогу будувати презентацію дотримуючись логічної структури з центральною темою-ідеєю, підтемами меседжами та аргументацією у вигляді слайдів-фактів та слайдів-історій. І така послідовність нагадує природню модель, яку ми використовуємо при спілкуванні навіть з друзями.


­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­На завершення блоку поверніться до ваших записів про ідею презентації. Ваша задача – написати тепер її максимально лаконічно і коротко. Моя колега, з якою ми ведемо навчальну програму «Здорова і смачна презентація», Ярина Ключковська, дає на це завдання особливі параметри. Вона просить виписати ідею в 140 знаках наче твіт пост за старим стандартом. Якщо ви хоч наблизитесь до цього, то вважайте, що досягли успіху. Версій може бути декілька. Скорочення потребуватиме часу. І можливо, вам потрібно буде до нього ще повернутись. Адже короткий текст наближає нас до рекламного слоугану і потребує часто набагато більше часу, аніж лонг рід.

Фінальну версію можете виписати на верхівку вашого фліпчарт паперу з «фондом знань» на стікерах.
Типографіка: магія перевтілення думок у слова, що захоплюють
В цій частині ми з вами починаємо творити слайди, які допоможуть нашій промові.
Типографіка: магія перевтілення думок у слова, що захоплюють - конспект
В цій частині ми з вами починаємо творити слайди, які допоможуть нашій промові. Головна валюта промовця – вміння управляти увагою. Тому золоте правило усіх гуру презентацій: ваші слайди є лише опорою вас як спікера і не мають перебирати головну роль на сцені чи «пожирати» увагу.

І першими помічниками вам в управлінні увагою є захоплюючий, надихаючий контент в стиі «ага» комунікації. Нашу частину в роботі Power Point починаємо саме з типографіки – мистецтва дизайну текстів. Це може здатися незначним для звичайної людини, але зміна розміру, розміщення і товщини тексту має велике значення. Частина ваших слайдів будуть використовувати лише тексти і не будуть від цього менш вражаючими. Ось 4 правила, які допоможуть вам в цьому.

1. Творіть дизайн текстів, які «легко вдихати»
Букви – це теж картинки. Мозок ось таку подачу тексту сприймає як мереживо прямих та заокруглених ліній. Поява такого слайду не втримає уваги навіть 6 секунд звичної уваги аудиторії. І радше викличе ступор, аніж захоплення. Розділіть його на абзаци і вже аудиторія почне сприймати текст з полегшенням. Це допоможе створити певну структуру і систему. Це допоможе проявити з моря елементів смислові блоки, за якими хочеться прослідкувати думки автора тексту.

Я часто порівнюю мовлення з диханням. Вам потрібні паузи для вдиху і видиху. А тепер уявіть, що ваша аудиторія вдихає ваші слова. І тому потребує просторових пауз. Якщо їх немає, то юди захекаються читати ваш текст.

2. Дотримуйтесь ієрархії
Скандал, що стався на минулорічній церемонії вручення нагород Оскар став символічною демонстрацією, як працює бездумний дизайн. Він же подарував нам неймовірні уроки ієрархії в подачі текстів на картках, які до болі нагадають нам слайди в Power Point.

Порядок розміщення має значення. За принципом Едварда Тафті (гуру інфографіки) при зчитуванні будь-якої візуалізації ми проходимо три рівня. Перший містить найважливішу інформацію, яка звертає увагу на ключову тему. Другий є описово-пояснювальним і містить підтеми. Третій є додатковим шаром, який радше є важливий для автора чи містить деталі цінні лише для вузької чи дуже зацікавленої експертної аудиторії.

Ієрархія допомагає зчитати текст в певній послідовності. Розташовуйте першою ту інформацію, яка має бути побачена в першу чергу. В нашій культурі ми читаємо інформацію зверху вниз. Тому титульна назва слайду чи ключова фраза мають з'являтись саме там при такому дизайні тексту.

3. Розмір має значення
Ще з печерних часів до нас прийшов орієнтаційний рефлекс, який допомагав нам вчасно втікати чи вдало полювати. В дизайні він перетворився на принцип контрасту. Все, що виділяється на фоні схожого, буде помічене аудиторією. Тому контрастний розмір чи колір сфокусують увагу аудиторії на будь-якому тексті не залежно від його розташування.

Для виділення і виведення певної інформації на перше чи друге місце ми користуємось розміром (первинний шар за звичай є найбільшим), кольором (кожен шар має свою кольорову гамму і яскравість), товщиною (це стосується тексту, де ми корегуємо жирність, а також інших об'єктів складених з ліній). Також помічним є простір – більше вільного місця навколо тексту чи зображення автоматично їх виділяє.
Є ще одне важливе візуальне правило в типографіці. Сучасні дизайнери рідко коли використовують шрифти з засічками. Бо засічки – це додаткові елементи, які сповільнюють читання тексту. Якщо ви хочете швидкого сприйняття інформації – використовуєте прямі шрифти. (показуємо на екрані)

Лінки на сайти з безкоштовними кириличними шрифтами знайдете внизу.
Правило трьох
Правило трьох - конспект
Ваш текст має легко сприйматись. Тому його має бути рівно стільки, щоб його побачили. І продовжили слухати спікера. А це скільки? Давайте проведемо експеримент?
Скільки бачите кіл?
3-5 об'єктів на слайді люди бачать і легко зчитують
Більше інформації змушує їх вчитуватись та вираховувати.

Слайд з залитим текстом просто введе аудиторію в стан «екрану смерті». Це також смерть для вашої презентації загалом. Адже коли аудиторія напружена, вона готова буде напружити вас знайденою нас слайді помилкою чи незручним запитанням.
Магічні лайфхаки створення вражаючих слайдів для не-дизайнерів

Що робити, якщо тексту забагато, але його аж ніяк не можна скоротити?
Наприклад, у вас є цитата, пояснення, гіпотеза чи докладний опис продукту, послуги, лекції. І ви вже відфільтрували все зайве слідуючи правилам книжки «Пиши, скорочуй», але слова все ж не читабельні.

3 лайфхаки подачі великих текстів

1. Ефект злиття. Тут ми використаємо особливість нашого мозку об'єднувати візуально схожі елементи в єдину картину, яку ми удосконалювали в складаючи пазли в дитинстві.

(супровід з екрану) Розділимо текст на дві частини, кожна з яких має логічне завершення. Першу частину розмістимо ліворуч на першому слайді. Другу частину розмістимо праворуч на іншому слайді. Візьмемо ілюстрацію та розріжемо її навпіл. Кожну з її частин розмістимо справа та зліва на двох слайдах. Виберіть формат «Конвеєр» для функції «Переходу» поміж слайдами.

Магія такого підходу полягає в тому, що люди сприймають два слайди як один. Між іншим, цей лайфхак можете використовувати також коли у вас є обмеження по слайдах для виступу.

2. Ефект мультивікон чи слайд в слайді. Якщо ми розміщаємо певні елементи в одне поле позначене рамкою і/чи кольором, то мозок сприймає їх цілісність, певний логічний кластер. Ця особливість обробки інформації допоможе нам створити ще один цікавий дизайн для легкого зчитування великого об'єму тексту.

Ефективним такий дизайн буде і при потребі дати декілька картинок для кращого розуміння самого тексту.

3. Ефект лінзи. Чудово спрацює, якщо у вас є певний набір характеристик товари чи послуги. Або у вас є великий перелік переваг вашого курсу навчання. І якщо поки ви не освоїли вміння копірайтера скорочувати тексти до геніального мінімалізму.

Візьміть ваш перелік і виділіть з нього три найважливіші для вашої аудиторії. А решту скоротіть до семи. Хай там важко би вам не було, але маєте мати на фіналі перелік з 10-ти. Дайте йому коротку назву, яка одразу дасть розуміння, для чого цей слайд аудиторії. А тепер зробимо дизайн використовуючи принципи типографіки, про які говорили раніше.

Для того, щоб створити естетично прекрасну презентацію, не обов'язково бути графічним дизайнером. Варто знати свою ідею і вірити неї.

Маючи якісне ядро в ролі осмисленого і структурованого контенту навіть новачок доволі швидко може почати створювати якісний дизайн, використовуючи якісь базові прості графічні елементи: текст, іконки та ілюстрації.

Раджу заходити на такі ресурси, як Behance.net і знаходити там для себе зразки, а іноді й темплейти ід фахових дизайнерів, що допоможуть створювати неймовірно вражаюче оформлені презентації. Як казав Остін Клеон «крадіть як художники». Спершу слідуйте прикладам, а тоді почнете самі вміло імпровізувати.

Частина 1
Покидаємо «копіпасторію»
В цій частині ми поговоримо, чому інформаційна «мівіна» не працює і як допомогти вашій аудиторії побачити ваші ідеї в джунглях повсякденних даних.
Покидаємо копіпасторію - конспект
В цій частині ми поговоримо, чому інформаційна «мівіна» не працює і як допомогти вашій аудиторії побачити ваші ідеї в джунглях повсякденних даних.

«Дизайн - це не те, як речі виглядають, а те, як вони функціонують», - говорив Стівен Джобс. Вміння якісно презентувати інформацію допомагає сьогодні не лише продавати товари та послуги. Візуальні історії стають зарядом, що допомагає лідерам думок запалювати своїми промовами серця тисяч. Вони ж допомагають людям надихатись новими знаннями та можливостями і починати зміни на рівні компаній чи спільноти.

Більшість людей починають свою роботу над презентаціями з того, що відкривають улюблену програму і … зависають над пустим слайдом. Потім, щоб побороти страх пустого листка, відкривають уже існуючи презентації і напихають їх в один файл. Така «копіпасторія» нагадує смітник без логіки, ситеми і точно без натяку на натхнення. Бо є мало шансу, що такий підхід допоможе вам показати, в чому смисл вашої комунікації. Якщо немає смислу в презентації, то може не варто стартувати з презентацією?

Натомість я запрошую вас в «креаторію».

  • Дайте мені точку опори і я зрушу світ» - казав великий знавець складних систем цього світу Архімед. І цей підхід вам згодиться не лише для презентацій винаходів, нових продуктів чи підходів, а й для звичного звіту чи навчального матеріалу. Ми спиратимемо нашу роботу одразу на двох точках: ідеї та цілі.

  1. Ми починаємо «креаторію» з прописання ідеї, яку б ви хотіли донести до аудиторії. Одразу скажу, що це не тема, яка потім з'явиться на титульному слайді. Це ваше обгрунтування собі, а потім і вашим слухачам, що ваш виступ вартий проінвестованого часу. Ідея стане точкою опори в презентації та фільтром у вашій підготовці до неї.

В чому суть вашої промови? Що важливе хотіли б донести? Яке коротке резюме ви хотіли б залишити в головах людей, до яких звертаєтесь?

  1. В тому випадку, якщо презентацію готуєте свою власну, то вам варто взяти листочок паперу чи улюблений блокнот і записати усі відповіді, які прийдуть вам в голову

Дуже важливо записувати вручну. Це допомагає вашим думках призупинитись і мозку краще сфокусуватись тут і зараз на осмисленні ідеї.

Якщо ви готуєте презентацію власну, але за завданням вашої компанії чи організації, то варто проінтерв'ювати автора ідеї виступу до того, як почнете записувати свої власні відповіді. Задайте і дослівно запишіть відповіді на ті ж питання. Не покладайтесь на відчуття, що «всі вже і так знають про що ця тема».
Частина 2
Ідентифікації її цілі
Друга опора нашої презентації – це ідентифікації її цілі. Вона допоможе тримати фокус у логічно структурувати вашу промову.
Ідентифікації її цілі - конспект
Друга опора нашої презентації – це ідентифікації її цілі. Вона допоможе тримати фокус у логічно структурувати вашу промову. Адже лише в казках, коли цар посилає героя «туди не знаю куди», то останній натхненно знаходить свій шлях до скарбу. А в нашому випадку наперед потрібно визначитись, куди ми хочемо направити нашу аудиторію. А більш точно, якої реакції ми хочемо досягнути в нашій комунікації?

Оскільки в презентації як в комунікації є дві сторони, тому друге питання є подвійним.

Перший блок питань стосується вашої майбутнього аудиторії.

Хто люди, які слухатимуть вашу промову? Які люди, які читатимуть вашу презентацію? Що потенційно приверне їх увагу до ідеї вашого виступу? Заради чого вони проінвестують свій час у вашу презентацію?

Відповідь на ці питання наштовхне вас на краще розуміння того, хто є ваша цільова аудиторія. На кого в першу чергу ви б хотіли вплинути. І що має прозвучати у вашій презентації, щоб вас хотіли слухати і слідувати вашим ідеям чи закликам.

Друге правило сучасних комунікацій говорить, що вам потрібна власна ціль. Адже якщо ваша промова як подорож, то у безцільному форматі вона кудись призведе, але не відомо чи буде вдалий цей експеримент. Більшість людей чітко ідентифікують напрямок руху і точку прибуття, коли починають свої мандри. Зробіть те саме і ви. Дайте відповідь на питання

«Заради чого ви готуєте свою презентацію?»

Версій відповіді є численна кількість. Та з точки зору цінності нашої презентації як інструмента продажу ідей, знань, вмінь, продуктів та послуг, я б рекомендувала спиратись на модель споживацької поведінки, яка є основою сучасного маркетингу. Модель AIDA (Attention, Interest, Desire and Action) допоможе визначитись, якої реакції ми хочемо досягнути в результаті нашої комунікації. Що ми хочемо, щоб зробила наша аудиторія у відповідь на нашу презентацію.

Цю модель рекомендую брати за основу і на моєму курсі для МВА в kmbs і на своїх тренінгах для фондів та громадських організацій.

Якщо ви належите до експертного кола експертом і є лідером думок, то знаєте, що ваші слова можуть викликати захоплення ідеями і допомагати у прояву інтересу до теми, яку представляєте. Та якісна візуальна історія може спровокувати якісні зміни, які починаються саме з того, що люди починають діяти по-іншому. Три різні реакції і три різних підходи до вибудови комунікації. Наповнення, складність структури та режисура презентації напряму залежить від ефекту, якого ви хочете досягнути у взаємодії з людьми.

Звернути увагу – Зацікавити (спровокувати інтерес до нашої послуги чи проекту, заангажувати нашу аудиторію у спільне дослідження теми) – Викликати реакцію (Спровокувати дію, яка можу бути не лише оплатою за наш товар чи послугу, а й записом на наше навчання чи згода на включення в певне волонтерське коло)

Даючи відповідь на питання про ціль презентації, пропишіть її максимально детально і фактурно. Наприклад, «зацікавити» - викликати зацікавленість у потенційних партнерів у моєму проекті, проявити спільне бачення його розвитку і потенційну вигоду від взаємодії.

«Викликати реакцію» - 50% присутніх на презентації залишать свої контакти з проханням дати більше інформації про можливість подальшого навчання і 10% заявлять про готовність оплатити тренінг найближчим часом.

Такий детальний опис дасть вам можливість буквально побачити результат презентації. Ця картинка проявить нюанси і деталі бажаного результату, зорієнтує на вектор уваги, яких потрібно дотримуватись і допоможе маркувати подорож аудиторії по вашій презентації. Також вона приховує цікавий мотиватор – ви зможете краще оцінити успішність промови, якщо знатимете первинний бажаний результат.

Коли у вас є вже дві точки опори, то ви можете запускати роботу над презентацією наповну і буде впевненою, що в процесі не зіб'єтесь на манівці чи робитимете зайвий пошук контенту чи ілюстрацій. І це вже зекономило вам години часу на підготовку.
Частина 3
«Ага» контент для легендарних презентацій
«Ага» контент для легендарних презентацій - конспект
Якось моя знайома графічний дизайнер розповіла мені про цікавий конфуз з клієнтом. Він прийшов з проханням створити оформлення для його книжки. Тільки от був один нюанс – книжка ще не була написана. Були деякі ідеї щодо того про що вона має бути. Дизайнер відмовилась сказавши «Картинки створюються, щоб робити ваші слова і думки наглядними і зрозумілими для інших. Оформляючи ненаписану книгу я ілюструю власні думки, а не ваші».

Дизайн – це проявлена мудрість. Ми візуалізуємо постійно. Навіть тоді, коли лише говоримо чи пишемо текст. Адже слова працюють з уявою, а букви теж картинки. Тому поява ілюстрацій, графіків, іконок, діаграм та графіків – це не спосіб естетизувати заплутані слова. Їх появі має передувати якісна робота на рівні смислів. Візуалізація покаже або системність та глибину вашого розуміння теми, яку комунікуєте. Або забезпечить вам провал невміння схематично та асоціативно донести свій меседж, який свідчить, що до звертання до аудиторії ви самі не дуже розібрались в темі.

Саме тому до теми ілюстрацій та стилізування презентацій ми дійдемо аж на третій частині цього курсу. А зараз створимо основу нашої презентації, - побудуємо структуру контенту. А для неї нам треба видобути з рою ваших думок саме той, матеріал, який буде найкращим для побудови мосту порозуміння з вашою аудиторією. Зараз думки про презентацію схожі на ком спагетті, де думки прилипли одна до одної, а ми їх будемо розділяти, виділяти і кластеризувати.

Звичка одразу викласти всю ідею презентації на початку вам не допоможе. В менеджменті є цікавий принцип, який говорить, що важкі задачі потрібно вирішувати за принципом поїдання слона – по частинах. Тому і ідею варто презентаувати за таким принципом, розгортаючи її поступово. Те ж стосується вивчення складної теми чи предмету, освоєння нової навички.

Ми кожного дня стоїмо під інформаційним душом. New York Times ще в 2010 році писала, що людина у 18 столітті отримувала десь такий же об'єм інформації, який містить одна їх газета. Сучасна інформаційна ера змушує нас виробляти звичку відфільтровувати, уникати зайвої інформації. Уявіть, що люди, для яких ви почали презентацію, сидять в коробках. Це спеціальний захисний костюм придуманий нашим мозком для вберігання нас від інформаційного та емоційного перевантаження. Вони на початку вашjї розмови ще в своїх думках і телефонах. І в них свій світ знань, переконань і бачень, які допомогли їм сформувати стабільну персональну модель світу. Якщо символічно уявити ефект запальної промови зі страту про всі нюанси і переваги вашої ідеї чи проекту, то це наче ви починаєте фугувати з пожежного шлангу по цій коробці. Не дивно, якщо після такого початку спілкування людина втікатиме від ас чи включить оборону з нападом.

На початку промови вам варто заявити ідею, з якою ви вийшли. Але радше в якості тізера, який заінтригує та зверне увагу. До її формулювання ми підійдем наприкінці блоку. І після того поступово її розгортати, відповідаючи на ключові питання.

Дослідник лідерських промов Саймон Сайнек вивів модель «Золоте коло», яка допоможе вам заволодіти увагою людей і надихати на взаємодію з вами та реалізацію задуманих проектів. Ці запитання він піддивився у кращих промовців, яким довіряють і які маю великий вплив. Саме відповідь на три питання дає можливість у вашій промові досягнути якісного і передбачуваного впливу на аудиторію. Ця модель – чудове підтвердження вислову, що все геніальне – просто.

Чому-Що-Як

Що? Це найбільш очевидне питання. Кожна компанія чи організація на планеті знає що вона робить. Не залежно від рівня фаховості кожен працівник може назвати, що компанія чи організацію пропонує іншим. Що є продуктом чи послугою? Більшість зможуть описати вигляд та вказати основні якості.

Якщо йдеться про певний фах, то більшість людей зможе описати зовнішні ознаки та функціональні особливості в системі? Кожен викладач чи тренер може сформулювати, що за предмет або спеціальність, які він навчає і більшість зможуть сформувати роль курсу в рамках більшої системи навчання і розвитку.

Як: деякі компанії та особистості знають, як створюється продукт чи послуга чи проект. Які дії в компанії та організації передують появі продукту чи послуги на ринку. Дехто може розповісти про комплексний підхід, маркетингову стратегію чи описати унікальну пропозицію компанії чи організації (чим ми відрізняємось від конкурентів). Подекуди є фахівці, які можуть розповісти про те, як їх споживачі користуються продуктами і послугами та в чому їх якісні переваги для конкретної аудиторії.

Чому? (Заради чого?) – найменш окреслене питання. Але важливість його ми вже оцінили на етапі створення опор для нашої презентації. Дуже мало людей можуть сформулювати ЧОМУ вони роблять те, ЩО вони роблять. У чому полягає мета ваша і вашої компанії чи організації? Віра в що надихає людей працювати разом по вашій темі?

Саме якісне осмислення того, що важливим і цінним для вас особисто і для вашої компанії чи організації, допомагає знаходити «своїх» серед аудиторії. Якщо я розумію, що за вашими рекомендаціями та рішеннями стоять не просто компанія, яка вам за це заплатила, чи лінь досліджувати якісь інші методики, а особиста мотивація, то я швидше до вас прислухаюсь. Щоб відповісти на це запитання кращі промовці розповідають історії з власного життя. Адже просто описана цінність може прозвучати як концепція. А люди найчастіше саме з концепцій починають суперечки.

Натомість створіть візуальну історію. Вона допоможе вашій ідеї прозвучати для інших як щось знайоме. Відчути, що «ти і я, - ми однієї крові», бо в нас було схоже минуле, однакове бачення майбутнього і ми віримо в однакові речі. З моєї точки зору саме такий формат є ще й найкращою мотивацією людини визирнути з «коробки», почути вас і почати взаємодію. Бо на відміну від концепцій, історія породжує «ага» комунікації.

Отож, зараз ваше завдання буде полягати в тому, щоб відповісти на ці питання. Для того, щоб ефективно з ним впоратись, рекомендую використати методику, яку я називаю «монтажний стіл». Для цього вам знадобиться листок фліпчарт паперу і стікери трьох кольорів. Ваше завдання полягає в тому, щоб вивантажити усі знання та дані з вашої голови. Випишіть їх на стікери, щоб ви нарешті побачили інформацію, якою володієте. Це дасть зрозуміти об'єми вашої бази знань, яку доведеться потім відфільтровувати для презентації (а в майбутньому це й основа для оперативної підготовки презентацію за тією ж темою, але для іншої аудиторії чи з іншою ціллю). Водночас, така виставка інформації допоможе побачити «сліпі зони». Адже часто ми лише думаємо, що ми володіємо якимись знаннями, а в реальності це лиш назва пустої по змісту коробки.

Важливий принцип для виставки ваших фондів знань – порядок відповіді на запитання по моделі «Золотого кола». Якщо в промові вам варто починати з відповіді на питання «Чому», то в підготовці варто йти по золотому колу в зворотньому напрямку. Спершу вивантажіть інформації, що відповідає на питання «що», тоді «як», а лише тоді «заради чого».

Після того, як виставка з фонду знань готова, візьміть великі стікери і випишіть ключові меседжі презентації. Для цього поверніться до ваших опор – опису ідеї та цілей ваших та потенційної аудиторії. А тепер вам потрібно вибрати з них лише три.

Чому так? Відповідь лежить у відкритті кліпового мислення. Цей підхід у підході до сприйняття інформації та її обробки виявили в першу чергу у покоління «Y». Аналітичне та аналогове мислення застаріло, бо не справяється з задачами оперативної обробки терабайтів інформації. Кожну секунду головний мозок переробляє понад 400 мільйонів бітів інформації, але до знання доходять лише 2000 з них. Іншими словами, 99,9999% інформації, що виливається на вас кожен день, проходить непоміченою.

І це працює не лише в молоді, а в усіх нас. Тому мозок виробив нову систему запам'ятовування. Він робить нарізку «слайдів» для картотеки пам'яті, які логічно зв'язані поміж собою за у певний маленький ролик. Кожен слайд нагадує «карту пам'яті», де є асоціативна картинка та її описова назва. Залежно від важливості теми, цей ролик може складатись від кліпу з трьох до десяти слайдів.

Мій тест Попелюшки гарно показує, чому більшість людей з вашої презентації запам'ятає лише 3 меседжі.

Пригадайте, які завдання виконувала Попелюшка до того, як з'явилась хресна фея і відправила її на бал?

Я задавала це питання в різноманітних аудиторіях за віком, спеціальність та сферою діяльності. Вибірка аудиторію уже понад тисячу осіб. Усі змогли пригадати не більше чотирьох. Хоча з усіх мультфільмів, книжок та кін-версій їх можна назбирати десяток-другий.

Отож, виберіть 3-4 меседжі з огляду на ідею та цілі, які дуже цінно донести до аудиторії в першу чергу, щоб вони були включені в їх «кліп» про вашу презентацію. Один з них має починати вашу спілкування, а значить має бути в зрізі «ага» комунікації. Тобто чимось, з чим аудиторія радше погодиться і не матиме заперечень чи власних трактувань.

Тепер ви можете будувати сторіборд. Тут я пропоную застосувати інший механізм, який вторить візуальній структурі нашої нервової системи. Майнд меп допомагає нам цілісно і водночас структурно побачити матеріал презентації. Він передбачає, що по центру є ідея, яка розгортається в меседжі. А кожен з них отримує в підсилення, пояснення чи аргументацію інші слайди з графіками, ілюстраціями, історіями, кейсами чи алгоритмами. Це дає змогу будувати презентацію дотримуючись логічної структури з центральною темою-ідеєю, підтемами меседжами та аргументацією у вигляді слайдів-фактів та слайдів-історій. І така послідовність нагадує природню модель, яку ми використовуємо при спілкуванні навіть з друзями.


­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­На завершення блоку поверніться до ваших записів про ідею презентації. Ваша задача – написати тепер її максимально лаконічно і коротко. Моя колега, з якою ми ведемо навчальну програму «Здорова і смачна презентація», Ярина Ключковська, дає на це завдання особливі параметри. Вона просить виписати ідею в 140 знаках наче твіт пост за старим стандартом. Якщо ви хоч наблизитесь до цього, то вважайте, що досягли успіху. Версій може бути декілька. Скорочення потребуватиме часу. І можливо, вам потрібно буде до нього ще повернутись. Адже короткий текст наближає нас до рекламного слоугану і потребує часто набагато більше часу, аніж лонг рід.

Фінальну версію можете виписати на верхівку вашого фліпчарт паперу з «фондом знань» на стікерах.
Частина 4
Типографіка: магія перевтілення думок у слова, що захоплюють
В цій частині ми з вами починаємо творити слайди, які допоможуть нашій промові.
Типографіка: магія перевтілення думок у слова, що захоплюють - конспект
В цій частині ми з вами починаємо творити слайди, які допоможуть нашій промові. Головна валюта промовця – вміння управляти увагою. Тому золоте правило усіх гуру презентацій: ваші слайди є лише опорою вас як спікера і не мають перебирати головну роль на сцені чи «пожирати» увагу.

І першими помічниками вам в управлінні увагою є захоплюючий, надихаючий контент в стиі «ага» комунікації. Нашу частину в роботі Power Point починаємо саме з типографіки – мистецтва дизайну текстів. Це може здатися незначним для звичайної людини, але зміна розміру, розміщення і товщини тексту має велике значення. Частина ваших слайдів будуть використовувати лише тексти і не будуть від цього менш вражаючими. Ось 4 правила, які допоможуть вам в цьому.

1. Творіть дизайн текстів, які «легко вдихати»
Букви – це теж картинки. Мозок ось таку подачу тексту сприймає як мереживо прямих та заокруглених ліній. Поява такого слайду не втримає уваги навіть 6 секунд звичної уваги аудиторії. І радше викличе ступор, аніж захоплення. Розділіть його на абзаци і вже аудиторія почне сприймати текст з полегшенням. Це допоможе створити певну структуру і систему. Це допоможе проявити з моря елементів смислові блоки, за якими хочеться прослідкувати думки автора тексту.

Я часто порівнюю мовлення з диханням. Вам потрібні паузи для вдиху і видиху. А тепер уявіть, що ваша аудиторія вдихає ваші слова. І тому потребує просторових пауз. Якщо їх немає, то юди захекаються читати ваш текст.

2. Дотримуйтесь ієрархії
Скандал, що стався на минулорічній церемонії вручення нагород Оскар став символічною демонстрацією, як працює бездумний дизайн. Він же подарував нам неймовірні уроки ієрархії в подачі текстів на картках, які до болі нагадають нам слайди в Power Point.

Порядок розміщення має значення. За принципом Едварда Тафті (гуру інфографіки) при зчитуванні будь-якої візуалізації ми проходимо три рівня. Перший містить найважливішу інформацію, яка звертає увагу на ключову тему. Другий є описово-пояснювальним і містить підтеми. Третій є додатковим шаром, який радше є важливий для автора чи містить деталі цінні лише для вузької чи дуже зацікавленої експертної аудиторії.

Ієрархія допомагає зчитати текст в певній послідовності. Розташовуйте першою ту інформацію, яка має бути побачена в першу чергу. В нашій культурі ми читаємо інформацію зверху вниз. Тому титульна назва слайду чи ключова фраза мають з'являтись саме там при такому дизайні тексту.

3. Розмір має значення
Ще з печерних часів до нас прийшов орієнтаційний рефлекс, який допомагав нам вчасно втікати чи вдало полювати. В дизайні він перетворився на принцип контрасту. Все, що виділяється на фоні схожого, буде помічене аудиторією. Тому контрастний розмір чи колір сфокусують увагу аудиторії на будь-якому тексті не залежно від його розташування.

Для виділення і виведення певної інформації на перше чи друге місце ми користуємось розміром (первинний шар за звичай є найбільшим), кольором (кожен шар має свою кольорову гамму і яскравість), товщиною (це стосується тексту, де ми корегуємо жирність, а також інших об'єктів складених з ліній). Також помічним є простір – більше вільного місця навколо тексту чи зображення автоматично їх виділяє.
Є ще одне важливе візуальне правило в типографіці. Сучасні дизайнери рідко коли використовують шрифти з засічками. Бо засічки – це додаткові елементи, які сповільнюють читання тексту. Якщо ви хочете швидкого сприйняття інформації – використовуєте прямі шрифти. (показуємо на екрані)

Лінки на сайти з безкоштовними кириличними шрифтами знайдете внизу.
Частина 5
Правило трьох
Правило трьох - конспект
Ваш текст має легко сприйматись. Тому його має бути рівно стільки, щоб його побачили. І продовжили слухати спікера. А це скільки? Давайте проведемо експеримент?
Скільки бачите кіл?
3-5 об'єктів на слайді люди бачать і легко зчитують
Більше інформації змушує їх вчитуватись та вираховувати.

Слайд з залитим текстом просто введе аудиторію в стан «екрану смерті». Це також смерть для вашої презентації загалом. Адже коли аудиторія напружена, вона готова буде напружити вас знайденою нас слайді помилкою чи незручним запитанням.
Магічні лайфхаки створення вражаючих слайдів для не-дизайнерів

Що робити, якщо тексту забагато, але його аж ніяк не можна скоротити?
Наприклад, у вас є цитата, пояснення, гіпотеза чи докладний опис продукту, послуги, лекції. І ви вже відфільтрували все зайве слідуючи правилам книжки «Пиши, скорочуй», але слова все ж не читабельні.

3 лайфхаки подачі великих текстів

1. Ефект злиття. Тут ми використаємо особливість нашого мозку об'єднувати візуально схожі елементи в єдину картину, яку ми удосконалювали в складаючи пазли в дитинстві.

(супровід з екрану) Розділимо текст на дві частини, кожна з яких має логічне завершення. Першу частину розмістимо ліворуч на першому слайді. Другу частину розмістимо праворуч на іншому слайді. Візьмемо ілюстрацію та розріжемо її навпіл. Кожну з її частин розмістимо справа та зліва на двох слайдах. Виберіть формат «Конвеєр» для функції «Переходу» поміж слайдами.

Магія такого підходу полягає в тому, що люди сприймають два слайди як один. Між іншим, цей лайфхак можете використовувати також коли у вас є обмеження по слайдах для виступу.

2. Ефект мультивікон чи слайд в слайді. Якщо ми розміщаємо певні елементи в одне поле позначене рамкою і/чи кольором, то мозок сприймає їх цілісність, певний логічний кластер. Ця особливість обробки інформації допоможе нам створити ще один цікавий дизайн для легкого зчитування великого об'єму тексту.

Ефективним такий дизайн буде і при потребі дати декілька картинок для кращого розуміння самого тексту.

3. Ефект лінзи. Чудово спрацює, якщо у вас є певний набір характеристик товари чи послуги. Або у вас є великий перелік переваг вашого курсу навчання. І якщо поки ви не освоїли вміння копірайтера скорочувати тексти до геніального мінімалізму.

Візьміть ваш перелік і виділіть з нього три найважливіші для вашої аудиторії. А решту скоротіть до семи. Хай там важко би вам не було, але маєте мати на фіналі перелік з 10-ти. Дайте йому коротку назву, яка одразу дасть розуміння, для чого цей слайд аудиторії. А тепер зробимо дизайн використовуючи принципи типографіки, про які говорили раніше.

Для того, щоб створити естетично прекрасну презентацію, не обов'язково бути графічним дизайнером. Варто знати свою ідею і вірити неї.

Маючи якісне ядро в ролі осмисленого і структурованого контенту навіть новачок доволі швидко може почати створювати якісний дизайн, використовуючи якісь базові прості графічні елементи: текст, іконки та ілюстрації.

Раджу заходити на такі ресурси, як Behance.net і знаходити там для себе зразки, а іноді й темплейти ід фахових дизайнерів, що допоможуть створювати неймовірно вражаюче оформлені презентації. Як казав Остін Клеон «крадіть як художники». Спершу слідуйте прикладам, а тоді почнете самі вміло імпровізувати.



Тест
Дайте правильні відповіді на 8 з 10 запитань тесту та отримайте сертифікат.


Інструменти
ФОТОСТОКИ
  • PIXODIUM
    Тематичні колекції фото, які систематично оновлюються. Особливо цікавою є підбірка в мінімалістичному стилі, яка може допомогти в дизайні презентацій.
  • UNSPLASH
    Кожні 10 днів оновлення. Фото можна використовувати навіть у комерційних цілях.
  • LITTLE VISUALS
    Можна оформити підписку і отримувати 7 фото щотижня.
  • DEATH TO THE STOCK PHOTO
    Існує щомісячна розсилка по підписці фото, які можна використовувати і в комерційних цілях.
  • PICJUMBO
    Високоякісні фото для особистого та комерційного використання
  • TRAVEL COFFEE BOOK
    Чудові фото з мандрів людей по світу, які можна використовувати для комерційних проектів.
СТОКИ ІКОНОК
  • FREEPIK
    Тут постійно оновлювальна колекція іконок, фонів, рамок та інших дизайнерських елементів.
  • NOUN PROJECT
    Дуже багата колекція контурних іконок (більше 150 000). При використанні рекомендують робити посилання на автора. Більшість іконок безкоштовні.
  • ICONFINDER
    Чудовий ресурс безкоштовних іконок у різних стилях.
  • QUICK DRAW
    Новий ресурс Google, який за рахунок штучного інтелекту розпізнає умовні «краказябри» намальовані вами від руки і пропонує ряд іконок на вибір.
АНАЛІЗ ДАНИХ
  • POWER BI
    Це новий ресурс Microsoft, який стане незамінним помічником для аналітиків. Допомагає швидко уніфікувати, аналізувати та візуалізувати дані, зокрема на базі EXEL. Додатковою цінністю є можливість побачити «вузлові» висновки з серії створених ресурсом візуалізації. Є безкоштовна версія.
  • NEO4J
    Відкрита графова системи управління базами даних Neo4j, яку створили у 2003 і на сьогодні вона чи найпопулярніша у світі. Графова система – тобто, мережі – найбільш ефективний інтуїтивний спосіб роботи з даними, імітуючи взаємопов'язаність ідей в людському розумі. Neo4j побудований з нуля, щоб використовувати силу графіків в режимі реального часу, даючи простір для глибинних відкриттів
ВАРТЕ ПЕРЕГЛЯДУ
БЕЗКОШТОВНІ ШАБЛОНИ
  • SLIDES CARNIVAL
    Шаблони презентацій для Power Point та Google Presentation.
  • ALLPPT
    Пошук за темами та стилями.
  • CANVA та PREZI
    Платформи для оформлення презентацій, інфографік. Містять блок безкоштовних шаблонних візуальних рішень.
РЕКОМЕНДОВАНЕ З БЛОГУ