Як викладачу отримати значимий фідбек від студентів?

Своїм досвідом ділиться Каріна Кальник, освітня експертка, консультантка з громадянської освіти, авторка Навчай і надихай - освітньої ініціативи з викладацької майстерності
Фідбек (від англ. feedback — зворотній зв'язок, відгук) викладача студентам має важливе значення для навчання останніх. Але чи потрібен викладачу фідбек від студентів? Знайти свою відповідь на це питання ви зможете, проаналізувавши свої цілі як викладача. Які ж цілі можуть бути досягнуті завдяки практиці надання фідбеку студентами і як організувати цей процес — все-все знайдете тут!

Пригадайте, коли востаннє ви надавали фідбек стосовно чогось — сервісу в ресторані, презентації колеги тощо? Що ви відчували, коли ваш позитивний фідбек ставав для когось винагородою і робив когось трішки щасливішим? Або коли ваш критичний фідбек брався до уваги і завдяки вам маленький гвинтик цього світу ставав кращим? А як би це вплинуло на студентів, якби вони мали таку можливість стосовно вашого курсу?

Коли я навчалася в університеті мені і моїм одногрупникам не пощастило: до нас потрапила жахлива, як нам тоді здавалося, викладачка, наші стосунки були жахливі і пари теж проходили жахливо. Жодна зі сторін не отримувала ні задоволення, ні ефекту від процесу навчання. В кінці семестру вона попросила нас узяти аркуш паперу, поділити його на дві частини і у відповідних частинах написати, що нам сподобалося у курсі, а що — ні. Ми не знали, чи викладатиме вона у нас далі, але наше ставлення до неї суттєво змінилося в ту ж мить, коли ми отримали це завдання. Вона повернулася викладати до нас інший курс наступного семестру, і ми наче почали свої стосунки заново.

Звісно, процес надання фідбеку має бути більш комплексним, ніж розділення аркушу на дві колонки, але іноді може спрацювати і такий підхід.
"Фідбек — сніданок для чемпіонів"
Кен Бланшар, експерт з ефективного менеджменту і бізнес-консультант
Отже, навіщо фідбек?
Для оцінки ефективності курсу. З конкретних прикладів з курсу, які будуть наводити студенти, ви зможете визначити, що з вашого курсу студенти засвоїли краще, а що — гірше. Звісно, фідбек не є замінником форм оцінювання навчального прогресу студентів, але він здатний доповнити цю картинку.

Для покращення якості викладання. Відгуки студентів стануть для вас безцінним джерелом інформації для визначення того, які ваші викладацькі підходи:
  • спрацювали добре і чому. На цьому етапі варто себе похвалити і порадіти своїм досягненням!
  • спрацювали гірше і чому. Ця інформація стане вашим орієнтиром в тому, що і як ви можете покращувати.

Для тренування корисної навички.
Практика надання фідбеку допоможе навчити студентів робити це правильно. Вміння надавати конструктивний фідбек і реагувати на нього є однією з м'яких навичок, які високо цінуються в професійному житті. У бізнесі фідбеку приділяють чимало уваги, оскільки це безпосередньо пов'язано з успішністю розвитку компанії. Але, як і з будь-якою іншою навичкою, щоб нею оволодіти, її потрібно усвідомлено розвивати і практикувати. І ви цілком можете посприяти студентам у цьому.

Для натхнення. Можливість надання фідбеку допоможе студентам повірити у власні сили і брати активнішу участь у суспільному житті. Покоління за поколінням від молоді лунає зневіра в те, що вони можуть на щось впливати (будь-то на діяльність органів влади, чи відстоювання своїх прав у лікарні, чи якість свого навчання в університеті). На це впливає багато факторів, і один із них — відсутність власного позитивного досвіду. Можливість надати фідбек викладачу і, таким чином стати частиною змін на краще як раз і може стати одним з цих досвідів. Такі, на перший погляд, незначні дії як надання одного фідбеку з одного курсу одному викладачу — насправді є пазлами великої системи формування особистості студента, в тому числі, і особистості активного громадянина. І, перебуваючи у ролі викладача, ви володієте силою докласти свій пазл.

Для посилення в студентів відчуття залученості та відповідальності за навчальний процес. Мрія кожного викладача, чи не так? Цей результат є похідним від попередніх результатів. Надання фідбеку сприятиме мотивації студентів ставитися до навчання більш відповідально, адже:
  • по-перше, вони відчують, що їхню думку хочуть почути і вона є цінною;
  • по-друге, вони побачать, що їхня думка враховується і зміни, які для них важливі, настають;
  • по-третє, вони усвідомлять практичну цінність цього вміння для них самих, оскільки навичка надавати фідбек знадобиться їм у професійному і особистому житті.

Крім того, своїм прикладом ви навчите студентів іншій важливій навичці майбутнього — прагнення до саморозвитку і вдосконалення. Ну і загалом ваш приклад може слугувати хорошим прикладом для ваших колег, і це може позитивно відобразитися на якості викладання у вашому освітньому середовищі. Врешті-решт, як казав Магатма Ґанді, ми маємо бути тими змінами, які хочемо бачити в суспільстві.

Та варто врахувати й інший бік медалі: психологічні дослідження підтверджують, що люди переважно бачать себе більш позитивно, ніж їх бачать інші. Тому критичний зворотний зв'язок може здаватися неточним і його отримувач, ймовірно, буде з ним не згоден. Тому перед тим, як розпочати цей процес зі студентами, запитайте себе, чи ви дійсно готові почути фідбек. Якщо так, то у цій статті ви знайдете все необхідне для того, щоб зробити цей процес максимально ефективним: починаючи від роздаткових матеріалів для студентів і закінчуючи рекомендаціями викладачу про опрацювання отриманої інформації.
З чого почати і що важливо врахувати викладачеві?
Пояснення завдання. Поясніть студентам, що таке фідбек, у чому полягає його мета в контексті викладання і навчання, які принципи та методи надання фідбеку існують і як вони допомагають досягти мети, яку практичну цінність фідбек матиме для вас (в тому числі те, як ви будете використовувати отриману інформацію) і для студентів (в тому числі те, що це не матиме позитивний чи негативних вплив на їхнє оцінювання). Для цього можете скористатися цим матеріалом. Дайте студентам чітку інструкцію того, як вони мають виконати завдання із надання вам фідбеку. Переконайтеся, що вони зрозуміли, що таке фідбек і як виконувати завдання.

Контекст. Для вас важливо отримати якомога більше фактів про досвід вивчення курсу. Допоможіть студентам пригадати його: попросіть їх пригадати й уявити те, як ви починали вивчення курсу, як проходили лекції та практичні заняття, як їм пояснювали домашні завдання і як вони їх виконували, як відбувалися дискусії з одногрупниками, як вони готувалися до контрольних тощо.

Час і своєчасність. Дайте студентам достатньо часу для якісної підготовки фідбеку. Це може бути як домашнє завдання, так і аудиторне — головне, щоб вони усвідомлювали свою мотивацію та відповідальність, володіли необхідним матеріалом і мали достатньо часу на виконання завдання. Також, чим свіжіші в їхній пам'яті згадки про курс, тим легше їм буде обґрунтувати свій відгук.

Анонімність. Дозвольте студентам скористатися правом на анонімність — завдяки цьому ви зможете отримати більш щирі відгуки.

Подяка. Навіть якщо ви з чимось не погодитеся в отриманому фідбеці, подякуйте студентам за пророблену роботу й оцініть їхній вклад у підвищення якості своєї освіти.

Правильне завершення. Повідомте студентам про те, як їхній фідбек вплинув на ваш курс: розкажіть, що ви від них дізналися, що взяли собі у практику та на що вплинути не можете. Зробіть це навіть якщо ви більше не викладатимете в цих студентів. Пам'ятайте про цінність фідбеку: цей етап є настільки ж важливим, як і попередні етапи — він найкраще сприятиме розвитку відповідальності в студентів за своє навчання й допоможе їм повірити у власні сили.

Що про фідбек мають знати студенти?*
*Цей матеріал ви можете безпосередньо використовувати як роздатковий матеріал для студентів. Завантажити тут.
Які формати для отримання фідбеку можна застосувати?
Будь-які формати залежно від ваших цілей і фантазії! Наприклад, це можуть бути:

онлайн-опитувальник — зручними у використанні є Google форми або Typeform;

візуальний фідбек — наприклад, студенти можуть намалювати ілюстрацію своїх почуттів (або ж знайти якусь ілюстрацію в інтернеті) і пояснити її;

шкала — студенти можуть оцінити певні компоненти курсу по шкалі й пояснити оцінку;

картки — наприклад, ви можете підготувати кілька коробок, які б символізували певний компонент курсу, а студенти б записували на картках фідбек щодо цих компонентів і складали б їх у коробки.
Які запитання для отримання фідбеку можна використовувати?
Почніть опитування з простіших запитань і поступово переходьте до складніших — це допоможе студентам встановити необхідний фокус.

Закриті запитання використовуються для того, щоб щось уточнити, в той час як відкриті запитання допомагають розкрити тему. Беріть це до уваги, коли будете формулювати свої запитання.

Не варто зловживати запитаннями на кшталт "Чи Вам сподобалися лекції?" або "Чи Вам сподобалися дискусії на заняттях?", бо вони не дадуть необхідної вам конкретики. Ваша мета — отримати якомога більше фактів про досвід вивчення курсу студентами — як конкретні компоненти курсу або ваші викладацькі стратегії впливали на їх навчання.

Фідбек може стосуватися як курсу в цілому, так і будь-якого його компоненту: від теоретичного наповнення до критеріїв оцінювання завдань чи легкості комунікації з викладачем. Ось деякі приклади запитань, якими ви можете скористатися:

  • Чи зрозуміла Вам мета курсу, його структура?
  • Які викладацькі підходи, що допомагали Вам краще засвоїти матеріал, використовували викладачі інших курсів?
  • Що з того, що Ви вивчали під час курсу, запам'яталося Вам найбільше?
  • Що з того, що Ви вивчали під час курсу, Вам найбільше і найменше сподобалося?
  • Як я можу зробити курс більш зрозумілим і цікавим?
  • Наскільки складним чи легким був для Вас цей курс?
  • Як Ви зможете застосувати знання та навички, отримані під час вивчення курсу? Що допомогло або що завадило Вам їх набути?
  • Наскільки ефективно використовувався час на заняттях? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Наскільки чітко і логічно був поданий матеріал курсу? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Наскільки залученим/ою Ви відчували себе під час занять? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Чи були Вам зрозумілі цілі завдань, які виконувалися під час курсу? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Чи були Вам достатньо зрозумілими інструкції до виконання завдань у курсі? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Які завдання курсу були для Вас найскладнішими і чому? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Чи готувалися Ви до занять (читали додаткові матеріали, проводили дослідження з тем тощо)? Чому так або чому ні?
  • Чи була Вам зрозуміла система оцінювання курсу (критерії оцінювання завдань, обґрунтування критеріїв тощо)? Якщо ні, то що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Чи вважаєте Ви систему оцінювання курсу справедливою? Які рекомендації Ви маєте щодо її вдосконалення?
  • Чи відчували Ви, що Вас оцінюють справедливо? В яких ситуаціях Ви це відчували, а в яких — ні?
  • Чи отримували Ви достатньо якісного зворотного зв'язку від викладача і як це впливало на Ваше навчання?
  • Наскільки Вам було складно чи легко звернутися до викладача, якщо у Вас виникали питання, застереження або пропозиції? Що викладач може зробити, щоб покращити цей компонент курсу?
  • Що викладач може робити по-іншому, щоб допомогти Вам вивчити курс краще?
  • Чого б Вам хотілося, щоб ми робили більше під час вивчення курсу?
  • Якій темі курсу Ви б хотіли, щоб було приділено більше уваги і чому?
  • Чи виправдав курс Ваші очікування? Чому так або чому ні?
  • Чи порекомендували б Ви цей курс іншим студентам? Чому так або чому ні?
  • Що ще викладач має знати про курс?
Як працювати з отриманою інформацією?
Прості зміни. Якщо в отриманому фідбеці ви побачили щось таке, що можна легко змінити (наприклад, презентацію лекції студентам зручніше отримувати не через електронну пошту, а через чат в Телеграмі), зробіть це одразу.

Патерни. Відслідкуйте патерни, які простежуються у відгуках багатьох студентів, і приділіть їм більше уваги.

Критика і позитив. Не беріть критику близько до серця: по-перше, студентам потрібно було набратися сміливості, щоб вам про це повідомити, а по-друге, ця інформація — ваше джерело для професійного розвитку. Приділіть достатньо уваги позитиву — це те, що ви вже робите добре, що допомагає вашим студентам краще навчатися, і ви маєте пишатися цим!

Ця матриця для опрацювання фідбеку допоможе вам структурувати та проаналізувати отриману інформацію:
Фідбек — це енергія, що здатна надихнути викладача і допомогти йому в його постійних пошуках із вдосконалення власної майстерності.
Каріна Кальник
Освітня експертка, консультантка з громадянської освіти, авторка Навчай і надихай - освітньої ініціативи з викладацької майстерності
Стаття опублікована в рамках ініціативи Навчай і надихай. Підписуйтесь на нашу сторінку у Facebook, та канал у Telegram та Medium:

https://www.facebook.com/InspiringTeachingUkraine/

https://t.me/InspiringTeachingUkraine

https://medium.com/@karinakalnyk

#навчайінадихай



Photo by Wynand van Poortvliet on Unsplash