Силабус для змішаного та дистанційного навчання

Рекомендаціями ділиться Ольга Бершадська, тренер ГО "Вище" та керівниця Центру забезпечення якості освіти НаУКМА, співавторка методичних рекомендацій до дистанційного викладання МОН
Якщо нам восени доведеться працювати в дистанційному чи змішаному форматі, краще до цього підготуватись. Одним із кроків стане адаптація робочо-тематичного плану дисципліни (РТП) або силабусу. Дотримуючись зворотного дизайну планування курсу, написання силабусу - це один з фінальних кроків, оскільки, поки ви не сформулюєте очікувані результати навчання і стратегію оцінювання, не підберете види діяльності та змістове наповнення, у вас не буде інформації, потрібної для написання силабусу. (Більше про зворотній дизайн та попередні кроки можна дізнатись в Методичному блоці цих Рекомендацій від МОН)
Тон та структура
Цей документ, яким ви та ваші студенти будете користуватись впродовж всього курсу, може стати потужнім інструментом навчання. Добре складений силабус допомагає студентам орієнтуватися в процесі та мінімізує ризик потенційних непорозумінь. А на додачу до стандартної інформації, орієнтований на навчання (learning-centered) силабус, також передає ваш ентузіазм, взаємну відповідальність та віру в навчальний потенціал студентів, створює відчуття навчальної групи як спільноти і відповідно знайомить їх з їхньою роллю та правилами курсу. Періодично ви можете нагадувати студентам, як те чи інше завдання допомагає їм просуватися до того чи іншого результату навчання.

Силабус для змішаного (дистанційного) курсу багато в чому схожий на добре структурований традиційний. Відмінність полягає лише в ще більшій важливості того, щоб він був написаний зрозумілою мовою, добре структурований, читабельний і містив повну інформацію, оскільки якщо ви не плануєте окрему аудиторну чи віртуальну зустріч в синхронному форматі присвячену орієнтації студентів, буде досить складно прояснити незрозумілі моменти та уточнити інструкції. Силабус повинен передати необхідну інформацію таким чином, щоб студенти могли зрозуміти. Оскільки вам не потрібно друкувати силабус на папері, не економте на розмірі шрифтів та відступах. Текст має бути зручним і комфортним для сприйняття.
Силабус (РТП) – це «мапа» вашого курсу та «угода» між вами та студентами
Ольга Бершадська
Тренер ГО "Вище" та керівниця Центру забезпечення якості освіти НаУКМА, співавторка методичних рекомендацій до дистанційного викладання МОН
Очікування
Для будь якого курсу, але особливо для курсі в змішаному чи дистанційному форматі важливо максимально чітко визначити очікування та відповідальність сторін на початку. При взаємодії онлайн набагато слабшим є вплив групової динаміки, і залучення студентів може бути нижчим. Тому важливо прописувати, що ви, наприклад, очікуєте активну участь. Інші очікування можуть включати увімкнені екрани під час віртуальної зустрічі, необхідність перевірки орфографії, , формат посилань а також інші очікування, такі як якість написання, формат цитування тощо.

Це допоможе вам і вашим студентам порозумітися. І якщо спочатку формулювання подібних очікування в навчальній програмі може здаватися зайвим та незвичним, то потім, повертаючись до цих правил впродовж курсу, ви будете раді, що витратили на це час.
Наявність і доступність
Наявність повного силабусу на початку курсу часто набагато важливіша для студентів, які навчаються онлайн, ніж для студентів, які приходять на пари до університету.

Студенти, які фізично бачать вас щотижня, легше сприймають неясності та невизначеність, тому викладачеві простіше приймати рішення щодо курсу в процесі роботи. Студенти легше сприймають зміну порядку тем, зміна завдання, зміни в переліку джерел для опрацювання, якщо вони ходять на заняття до університету.

Коли ж студенти навчаються онлайн, балансуючи між навчанням, роботою та сім'єю, зміни та неможливість чіткого планування викликають особливе занепокоєння, через відсутність особистого зв'язку з викладачем. Відсутність відчуття, що курс добре структурований, викликає занепокоєння, особливо в студентів, які мали досвід роботи в курсі, продуманому лише на тиждень-два наперед.

Також варто розмістити силабус на платформі, де його буде легко знайти. Для цього чудово підійде корпоративна платформа університету, тоді студентам не доведеться на кожному курсі заходити в нові платформи та призвичаюватись щоразу до нового інтерфейсу. Найпоширенішими наразі є платформи Moodle та Google Classroom.

Якщо у вашому університеті використовується саме платформа Moodle, то, як найкраща практика, є пропозиція використовувати модуль «Книга» (Book) для силабусу.

Модуль «Книга» дозволяє згрупувати силабус в логічні сегменти (наприклад, «оцінювання», «комунікація», «активна участь» тощо) за допомогою опції «Розділи». Він має вбудовану модульну навігацію, яка дозволяє студентам переглядати силабус у хронологічному порядку, але також має чудову функцію «Зміст», що дозволяє студентам переходити на певні сторінки. Модуль «Книга» також дозволяє друк, і студенти можуть роздрукувати силабус для подальшого використання.
Складові частини силабусу
Стандартні розділи, які є і в класичному силабусі, і для навчання онлайн:

  • Вимірювані результати навчання
  • Опис оцінювання курсу
  • Список рекомендованої літератури
  • Політики університету та кафедри
  • Чітко прописана відповідальність за порушення академічної доброчесності
  • Контактна інформація викладача

Розділи, які варто додати для змішаного / дистанційного навчання:

  • Короткий опис модулів / тем, якщо вони закриті для перегляду на онлайн платформі
  • Поради для успішного навчання на курсі
  • Технічні вимоги, наприклад, наявність навушників, мікрофону, веб-камери; за потреби, встановлення спеціального застосунку чи програми
  • Інформація про те, де можна отримати технічну, організаційну та психологічну підтримку

Розділи, які для змішаного / дистанційного навчання можна в силабус не включати (бо вони будуть на онлайн платформі):

  • Детальний опис завдань
  • Розклад занять
  • Дедлайни
Важливо звернути особливу увагу
Коли і як з вами можна зв'язуватись.
Корисно запропонувати варіанти: пошта, чат, можливість домовитись про (відео)дзвінок-консультацію. Кілька каналів зв'язку з вами, а також розуміння, як швидко ви будете відповідати на запити, подає студентам сигнал про те, що вони матимуть від вас підтримку, якщо у них виникнуть запитання чи труднощі.

Як відбуватиметься робота впродовж семестру.
Часто студенти сприймають змішане навчання як можливість виконувати завдання коли зручно. І інформація про те, що є дедлайни, взаємодія та групова робота може стати несподіванкою. Корисно перевірити на самому початку курсу, чи розуміють студенти, що і коли вони мають зробити, щоб ефективно розподілити свій час. Наприклад, якщо щопонеділка у вас онлайн-зустріч, щосереди онлайн тест, а щоп'ятниці очікується допис в груповому обговоренні, варто, щоб вони це зрозуміли з першого ж тижня.

Ваша концепція викладання.
Це не обов'язковий, але надзвичайно корисний елемент, який розкриває студентам вашу філософію навчання та викладання і створює середовище партнерства і довіри. Ось невеликий приклад:
Мій підхід / Мої зобов'язання:
У цьому курсі моя головна мета - створити безпечне та всеохоплююче середовище, яке підтримуватиме ваше навчання. Протягом семестру я буду рада вашим запитанням та критиці, бо хочу побудувати нашу роботу на діалозі. На цьому курсі ми будемо працювати над розумінням різноманітних поглядів та практик і будемо нагадувати один одному, що не існує "єдиного правильного" способу проведення якісного дослідження. Це означає, що ви можете не погоджуватися один з одним або зі мною. Однак, щоб наше навчальне середовище було комфортним, ми будемо працювати над створенням простору, який породжує шанобливе, розуміюче та співчутливе ставлення.

Я буду позиціонувати себе як співавтора знань та усвідомлень, які народяться в процесі нашої роботи, а також як викладача. Якщо я викладаю, а ви не вчитесь, то я щось ми робимо не так. Тому, будь ласка, дай мені знати, і ми подумаємо, що робити. Протягом усього семестру я буду рада вашим відгукам та заохочую вас брати участь в опитуванні студентів в кінці семестру. Ви також можете розраховувати на зворотний зв'язок від мене, покликаний підтримати ваше зростання як дослідника впродовж курсу.
Готово? Перевіряємо
Отже, ось чекліст, який допоможе вам зрозуміти, чи ваш силабус орієнтований на навчання.
Ваш силабус добре стуктурований, в ньому легко орієнтуватися;
Тон викладу позитивний, виражає повагу та привітність;
Ваш силабус звертається до студента, як до людини, яка вміє і хоче навчатись;
Описує очікування від учасників процесу та їх відповідальність;
Чітко комунікує очікувані результати навчання та впевненість, що студенти можуть досягти їх через відповідальне навчання;
Є повна інформація про те, які види діяльності будуть оцінюватись і за якими критеріями;
Оцінювання безпосередньо пов'язане з очікуваними результатами навчання;
Описує і сумативне (на оцінку), і формувальне оцінювання (наприклад, групові завдання, само-оцінювання, взаємооцінювання);
Прописана можливість отримати додаткові бали (за наявності);
Описує, як часто ви плануєте надавати зворотний зв'язок щодо виконаних завдань;
Повідомляє, як отримати доступ до оцінок впродовж семестру;
Описує, в яких завданнях є можливість врахувати зауваження, переробити і покращити оцінку;
Надає інформацію як з вами можна зв'язатися;
Доступний з самого початку курсу!
Використані та рекомендовані джерела:
Рекомендації МОН щодо впровадження змішаного навчання у закладах фахової передвищої та вищої освіти https://mon.gov.ua/storage/app/media/vishcha-osvita/2020/zmyshene%20navchanny/zmishanenavchannia-bookletspreads-2.pdf

Organizing Syllabi for Online Courses https://canvas.ucdavis.edu/courses/34528/pages/organizing-syllabi-for-online-courses?module_item_id=4985 ; https://canvas.ucdavis.edu/courses/34528/pages/writing-a-good-syllabus?module_item_id=4986

Constructing a Learner-Centered Syllabus: One Professor's Journey by Aaron S. Richmond. https://www.ideaedu.org/Portals/0/Uploads/Documents/IDEA%20Papers/IDEA%20Papers/PaperIDEA_60.pdf

Assessing Learner‐Centredness Through Course Syllab by Roxanne Cullen and Michael Harris https://www.researchgate.net/publication/233056548_Assessing_Learner-Centredness_Through_Course_Syllabi

Best practices: Five tips for creating an effective online syllabus https://www.openlms.net/2012/06/05/best-practices-four-tips-creating-effective-online-syllabus/

Designing Online and Print Syllabi https://teachingcommons.stanford.edu/teachingwriting/pwr-guide/designing-developing-courses-pwr/designing-your-syllabus-and-assignment-0

Ideas for Creating an Effective Syllabus for Online Learning by Danielle Geary https://www.facultyfocus.com/articles/online-education/ideas-for-creating-an-effective-syllabus-for-online-learning/

Measuring the Promise: A Valid and Reliable Syllabus Rubric Guide to Assessing the Focus of Syllabi by Michael Palmer, Dorothe Bach, & Adriana Streiferhttps://cte.virginia.edu/sites/cte.virginia.edu/files/Syllabus-Rubric-Guide-2-13-17.pdf

Photo by Nick Seagrave on Unsplash
Photo by Dan Gold on Unsplash