6 порад, як ефективно поєднати викладання онлайн та офлайн під час заняття

Щоб дотримуватися соціальної дистанції в аудиторіях, у Міністерстві охорони здоров'я та у Міністерстві освіти і науки рекомендують проводити змішане навчання та використовувати формат, у якому частина студентів відвідує заняття, а решта - спостерігає за ним онлайн.

Також для вишів встановили обмеження: в регіонах, що відносяться до "помаранчевого" рівня епідемічної небезпеки, наповненість класів (груп) не повинна перевищувати 20 осіб.

У зв'язку з цим змішаного навчання під час пандемії COVID-19 уникнути майже не можливо.
Але за цих обставин студенти онлайн можуть мати обмежений досвід навчання.

Inside Higher ED описало 6 шість стратегій, які допоможуть викладачам поєднувати онлайн та офлайн викладання під час заняття та ефективно взаємодіяти зі студентами онлайн.
Перший підхід: моделювання особистого досвіду
Основна передумова цього підходу полягає в тому, щоб зробити онлайн-досвід максимально схожим на особистий завдяки інтеграції різних модальностей.

Ось три стратегії, які забезпечують збалансовану участь студентів незалежно від умов.
№1: Активно використовуйте онлайн-чат та виберіть модераторів серед студентів
Студентам онлайн може бути важче привертати увагу свого викладача, особливо коли перед ним студенти в аудиторії, а студенти-інтроверти - особливо в онлайн-середовищі - можуть взагалі «загубитися».

Тому взаємодія онлайн має бути такою ж насиченою, як і офлайн.

У цьому вам допоможе онлайн-чат зі студентами, які перебувають з вами онлайн. Але для його ефективної роботи потрібно призначити модераторів чату, які допоможуть фільтрувати питання або іншу якісну взаємодію з чату студентів онлайн.

Чергуйте цю роль між учнями. Також виділяйте під час заняття час спеціально для запитань, які вам поставили студенти онлайн.

Щоб ця стратегія працювала, ви можете мотивувати студентів онлайн додатковими балами за активність та залученість в навчальний процес через чати.

Студенти онлайн можуть заробляти бали за відповіді на питання чи приклади, які вони пишуть у чаті, а модератори чату можуть отримувати бали за успішне представлення найбільш популярних або змістовних відповідей та запитань під час заняття.


№2: Використовуйте онлайн-кімнати для обговорення та групової роботи
Це онлайн-кімнати, які можна створювати на різних онлайн-платформах, які ви використовуєте для викладання онлайн.

Ці кімнати дозволяють вести бесіди, схожі до тих, які відбуваються в класі.

Однак онлайн-кімнати для обговорення важче контролювати, ніж обговорення в невеликих групах в аудиторії. Як можна зробити це онлайн-середовище місцем для ефективного обговорення?

Розкажіть, чого ви очікуєте від студентів, та давайте їм чіткі вказівки.

Іноді ці завдання можуть бути однаковими для онлайн-груп ту студентів у класі; інколи ефективніше поставити перед групами різні цілі.

Так онлайн-учні будуть знати, що результати їхньої групи є цінним внеском в обговорення для всієї аудиторії, і їхні голоси так само важливі, як і голоси студентів за партами.

Ви також можете попросити студентів завантажити свої результати, щоб вони могли коментувати та аналізувати результати одні одних.
№ 3: Застосовуйте інтерактивні інструменти
Опитування і вікторини - хороші способи залучити учнів до навчання і онлайн.

Однак більшість платформ для онлайн-зустрічей мають обмежені функції опитування і погано підходять для учнів як в класі, так і онлайн.

Але є декілька безкоштовних сайтів, які пропонують безкоштовні інтерактивні інструменти. Наприклад, Poll Everywhere і Sli.do.

Там ви зможете проводити опитування для обмеженого числа учасників і ставити питання, за які можна проголосувати «за» або «проти».

Kahoot - ще один популярний безкоштовний варіант, що пропонує веселі вікторини, які заохочують участь студентів у класі та в інтернеті.

Kahoot також пропонує безкоштовну базову аналітику, де ви можете перевірити, які теми студенти упускають чи погано засвоюють і, отже, потребують більшої уваги на наступних заняттях.

Крім того, він може відстежувати індивідуальну успішність, завдяки чому ви можете приділяти більше уваги конкретному студенту або ж переконатися, що учні онлайн працюють так само добре, як і їхні колеги в аудиторії.
Другий підхід: Диференціювання онлайн-взаємодії
Замість того, щоб намагатися дублювати особистий і онлайн-досвід, цей підхід допускає, що різні методи можуть призвести до різного досвіду.

Якщо деяким студентам потрібно приєднатися до класу віртуально, ви можете витягти максимальну користь від того, що ці студенти онлайн і без масок. Ось три стратегії, які вам допоможуть.
№ 1: Організовуйте дискусії та призначайте керівників цих обговорень з числа студентів, які онлайн
З огляду на те, що учні в аудиторії під час COVID-19 повинні дотримуватися дистанції і можуть бути в масках, студентам онлайн найкраще проводити великі групові дискусії або презентації.

Керівники дискусій можуть досліджувати додатковий контент, що стосується теми, і придумувати додаткові питання для обговорення.

Для того, щоб ефективно організувати цю дискусію, потрібно вивести ведучого обговорення на екран проектора в аудиторії, де він зможе поговорити з колегами і при необхідності розшарити свій екран з потрібним контентом.
№2: Оскільки онлайн-студенти вже підключені до інтернету, використовуйте цю силу і залучіть їх до пошуку інформації, якої немає в підручниках
Перетворіть це на веселе змагання та нагородіть бонусними балами тих, хто знайшов найбільш відповідну інформацію, або тих, хто впорався найшвидше.

Ви можете дати це завдання всім студентам, що онлайн, або призначити його двом або трьом з них під час заняття.

Вони можуть поділитися своїми висновками з класом в прямому ефірі, залишити їх в чаті або опублікувати на зручній онлайн-платформі.
№3: Проводьте підсумки в кінці заняття
Проведення підсумків в кінці заняття разом зі студентами онлайн та офлайн допоможуть узагальнити, що учні дізналися за цей час та як можна застосовувати матеріали курсу в повсякденному житті. Ви можете або попросити студентів онлайн залишити свої рефлексії та відгуки в чаті наприкінці заняття і прочитати їх вголос.
Який підхід варто використовувати?
Щоб визначити, який з цих підходів використовувати, враховуйте два фактори. По-перше, скільки учнів будуть онлайн в порівнянні з аудиторією в класі? Якщо онлайн перебуває мінімум половина ваших студентів, імітація особистого спілкування може бути простішим і менш трудомістким рішенням.

По-друге, чи є курс більш дидактичним або більш активним? Для суто дидактичного курсу краще використовувати перший підхід, перетворюючи пасивних онлайн-учнів в активних учасників, які осмислено взаємодіють з матеріалом. Курс, заснований на активностях, потребує другого підходу, щоб онлайн-студенти могли випробувати ті ж можливості навчання, що і їхні колеги.

І наостанок, незважаючи на певні обмеження, все ж змішане навчання нам надає також безліч можливостей та нових цікавих форматів. Тож бережіть себе та створюйте безпечне середовище для навчання!
Стаття в рамках проєкту "Зміцнення викладацької майстерності в Україні", що фінансується за підтримки Міністерства закордонних справ Німеччини Auswärtiges Amt (twitter: https://twitter.com/AuswaertigesAmt). #CivilSocietyCooperation